Adresi Yanlış Beyan Etmenin Cezası Nedir?

Adresi yanlış beyan etmenin cezası nedir? Adresi yanlış beyan etmek suç mudur? Adresi yanlış beyanında bulunanlar nasıl şikâyet edilir? Adresi yanlış gösterme sonucunda idari para cezası işlemi hakkında detaylar içeriğimizdedir.

Adresi yanlış beyan etmenin cezası nedir?

Resmi Gazete’nin  27 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan tebliğine göre bu yasada değişiklik yapılmıştır. Yasa gereğince adres bildirimlerinde bazı değişiklikler olmuştur. Bilinenlere göre her yıl ülkemizde ve maaş, ceza ve vergi rakamları değişiklik göstermektedir. Yasa ise bildirilen süreden itibaren adres değişikliği yapan kişiler, adres değişikliğini bildirmediği veya yanlış adres beyan ettiği takdirde idari para cezası yükümlüğü altına girmektedir. Adreste bir değişiklik olduğu takdirde zamanında bu değişikliği bildirilmemesi halinde 128 TL para cezası alırken, adresi yanlış bildirdiği zaman  2673 TL para cezası uygulanması uygun görülmüştür.

Adreste bir değişiklik veya yenileme işlemleri gerçekleştirmek için bulunduğunuz ildeki veya ilçedeki Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca E-Devlet Kapısı üzerinden ya da http://adres.nvi.gov.tr/ adresinden kolaylıkla adres değişiklik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adresi Yanlis Beyan Etmenin Cezasi Nedir 1

Adres değişikliği beyanında bulunmanız için lazım olan birkaç belge ve bu belgeler ile Nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Boş bir konut adres beyanı olarak gösteriliyor ise belge gerekmemektedir.

Talep edilen belgeler şunlardır;

  • Daha önceden yaşadığınız adrese dair adres beyanında bulunduysanız bu beyan edilen belge istenmektedir.
  • Yeni eve taşınacaksanız ve o hanede başkaları da ikamet ediyorsa o adreste ikamet eden kişiyle birlikte başvuru yapılacaktır. Aksi durumda başkasının hanesine adres bildirimi yapılması söz konusu değildir.
  • O hanede ikamet eden kişi beyana gelemezse taşınılan mahallenin muhtarı, apartman yöneticisi veya kapıcısıyla birlikte o hanede yaşadığınızı beyan eder ve buna göre yeni adres bildiriminde bulunabilirsiniz.
  • Yeni ikamet edilecek adreste önce biri oturmuş ve hane boş ise hanenin yeni sakinleri elektrik, su veya doğal gaz abone sözleşmesi veya faturasını göstermeleri istenecektir.

Ancak belirtilen bu şartlarla yeni adres bildiriminde bulunabilirsiniz. 5490 numaralı Nüfus Hizmetler Kanununun 68. Maddesinin 1. Kısmında, 2016 yılından itibaren adres beyanı zamanı içerisinde yapılmaması durumunda 128 TL, Adresi yanlış beyan etme durumunda 2673 TL idari para cezası verilecektir.

Adresi yanlış beyan nereye ihbar edilir?

Adresi yanlış beyan eden kimseleri il veya ilçe Nüfus müdürlüklerine şikâyet edebilirsiniz. Nüfus müdürlükleri, yanlış beyanın ispatı için şahıslar hakkında inceleme başlatacaklardır. Sonrasında şikâyetiniz doğruluğu kanıtlanıyorsa ilgili kişiye  para cezası uygulanacaktır.

0 0 0 1 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Alkolmetre Üflememe Cezası Nedir?