Aile Destek Programı Nedir? Başvuru Nasıl?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, düşük gelirli aileler için Aile Destek Programı oluşturdu. Bu programa göre, tespit edilen dar gelirli ailelere belli bir ödeme yapılacak. Ocak ayında ilk ödemeler yapılacak olan bu program hakkında merak edilen tüm sorulara Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Bu program kimleri kapsayacak ve hangi kriterlere göre uygulanacak? Bu haberimizde tüm detaylar bulabilirsiniz.

Aile destek programı nedir?

Aile Destek Programı adlı program sayesinde, ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli bir yardım yapılması hedefleniyor. Bu program, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile uygulanacak. Programda, hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre dört farklı gelir aralığı belirlenecek. Bu gelir aralıklarına göre de farklı yardım tutarları hesaplanacak ve aylık olarak düzenli bir şekilde ailenin hesabına yatırılacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

Aile Destek Programı’na başvurular, dar gelirli aileler için hedeflenen bu program için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılacak. Ancak, internet üzerinden başvuru yapmak istemeyenler, ikametgâh adreslerinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilecekler.

Başvuru şartları nelerdir?

Aile Destek Programı’na başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle Türk vatandaşı olması gerekiyor. Türk vatandaşı olmayan, mavi kart sahibi olan, yerleşim adresi yurt dışında olan, 18 yaşından küçük olan ve hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan veya yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında olan kişi veya kişilerin bulunduğu ailelerde yaşayanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Aranan kriterler nelerdir?

Yapılan geçerli başvurular, bölge hanelerinin sosyoekonomik profilinin ve gelir düzeyinin artırılması için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek. Bu haneler arasında, 3294 sayılı Kanun kapsamında olanlar ödeme almaya hak kazanacak.

Ne kadar ödeme yapılacaktır?

Aile destek programı kapsamında hak sahibi haneler, kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralığına göre farklı tutarlarda destek alacaklar. Öncelikle hane içindeki her kişi başına düşen aylık gelirin hangi gelir aralığına girdiği hesaplanacak ve belirlenecek. Bu gelir aralığına göre tespit edilen destek tutarı haneye ödenecek.

Örneğin, kişi başına düşen aylık gelir 450 TL ve altıysa, aile destek programı kapsamında yapılacak olan ödeme 1.250 TL olacak. Eğer gelir aralığı 450 TL- 911,15 TL arasında ise, 1.100 TL aylık ödeme yapılacak. Gelir aralığı 911,15 TL- 1372,30 TL arasında ise aylık ödeme 950 TL; ve gelir aralığı 1372,30 TL- 1833,45 TL arasında ise aylık ödeme miktarı 850 TL olarak belirlenmiştir. Aile destek programı kapsamında yapılacak olan ödemeler en fazla 12 ay süreyle gerçekleştirilecek. 2023 yılı Haziran ayı son ödeme ayı olacak ve program 2023 Temmuz ayında sona erecektir.

Aile destek programı başvurusuna yeniden başvurabilir miyim?

Başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarında değişiklik olduğunda, program kapsamında yeniden başvuru yapılması mümkün olacaktır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aile Destek Programı Nedir? Başvuru Nasıl?