Alkolmetre Üflememe Cezası Nedir? 2024

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alkolmetreyi üflememe cezası nedir? Alkolmetre üflenmezse ne olur? Alkolmetre üflememe cezası nedir ve 2024 yılı cezası nedir? Alkolmetre üflememe 2024 yılı cezasına nasıl ve nereden itiraz edilir? Ayrıntılı bilgi haberimizde.

Alkolmetre; kanda bulunan alkol miktarını nefesinizdeki hava sayesinde tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Ölçü birimi ise promildir. Trafik polislerince yapılan çevirmelerde sık sık alkolmetre üfletilerek, alkol kontrolü yapılmaktadır. Bu sayede alkollü araç kullanan kişilerin tespiti gerçekleştirilmekte ve gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Güncel olarak alkollü araç kullanmanın cezasının ne olduğuna alkollü araç kullanma cezası hakkında ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bazı sürücüler ise alkolmetreyi üflemeye yanaşmamaktadırlar. Peki kişilerin böyle bir hakları var mıdır? Alkolmetre üflenmezse ne olur?

Alkolmetre Üflememe Cezası nedir?

Ülkemizde trafikte alkol limiti, 1 litre kanda yarım gram alkole eşit olan 0,50 promildir. Bu limitin üzerinde alkol alınmış ise araç kullanmak yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Ancak bazı şoförler cezalardan kaçmak için alkolmetreyi üflemeye yanaşmamaktadırlar. Ancak bunun cezası çok daha ağırdır. Çünkü alkolmetre üflenmez ise imtina tutanağı tutulmaktadır ve bunun sonunda da ehliyete 2 sene süre zarfında el konulmaktadır.

Ancak 50 promilin altında olmanız durumunda en fazla 6 ay ehliyetsiz kalırdınız. Ceza yememek uğruna veya başka sebeplerden dolayı alkolmetre üflenmezse bu süreç 2 yıla çıkıyor. Bu sebepten alkolmetreyi hangi durumda olursa olsun üflemeniz yararınıza olacaktır.

Bunun dışında ek bir bilgi olarak alkol alındıktan hemen sonra alkolmetre üflenmez. Polis memurları bu yüzden sizlere ne zaman alkol aldığınızı sorarlar. Alkol alındıktan ortalama 15-20 dakika sonra alkolmetre üflenmektedir. Çünkü ağızda bulunan alkol miktarı alkolmetrenin yanlış çalışmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden şayet yeni alkol aldıysanız durumu belirtmenizde fayda vardır.

Alkolmetreyi üflememe cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Alkolmetreyi üflememe cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız buna bir dilekçe ile şikayet edebilirsiniz. İtiraz işlemleri için durumu anlatır bir dilekçe ile beraber Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda alkolmetre üflememe cezası nedir, alkolmetre üflenmezse ne olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Alkolmetre Üflememe Cezası Nedir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir