Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim? 2024

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşsizlik maaşı almak için kişilerin bazı şartları taşıması gerektiğinden çalışırken işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim? Kişiler işsiz oldukları süreçte işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir. İşsizlik maaşının alınması halinde kişinin iş bulması sonrasında bu işsizlik maaşı kesilmektedir. İşsizin iş bulmasının ardından işsizlik maaşının duracağını ve işsizlik maaşının alınamayacağını bilmesinde fayda vardır.

İşsizlik maaşının alınması için kişinin haksızlığa uğramış olması gerekir. Yani işçinin hiçbir kusuru yokken işten çıkarılmış olması önemlidir. İşçinin haklı bir nedene bağlı olarak işten çıkması halinde işsizlik maaşı alması söz konusudur. Fakat yine de kişinin işten ayrılma sebebinin haklı olması yeterli olmamaktadır. Buna ek olarak son 3 yılda toplam olarak en az 600 gün priminin bulunması ve 120 gündür bir işyerinde çalışması gerekir. İşsizlik maaşı almak için aranan şartlar içinde bunlar yer alır.

İstifa Eden Kişi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kişinin işten çıkma gerekçesi eğer ki çalıştığı yer tarafından da onaylanmaktaysa kişilerin işsizlik maaşı alması mümkündür. Yani kişi istifa ettikten sonra işyerinin bazı sebepleri sıralayarak işten çıkaracağını dile getirmesi halinde kişi istifa dahi etse işsizlik maaşı alabilir. Bu nedenle işyerinin dilekçe yazması, imzalaması ve kaşe basması halinde işsizlik maaşı alınabilir. Bu belge sonrasında kişi devletten işsizlik maaşı alabilir. İstifa eden kişi işsizlik maaşı alabilir mi? konusunda bu belirtilenlerin yerine getirilmesi gerekir.

E-Devlet Üzerinden İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu

Ege Üniversitesi Eski Hükümlü İşçi Alımı

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Kişilerin işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı almaya başlaması için birçok yolla başvuru yapılabilir. Bunlardan ilki olarak İŞKUR biriminden başvuru oluşturulabilir. Bunu bizzat giderek ya da internet üzerinden de yapmak mümkündür. Aynı zamanda E – Devlet üzerinden de kişiler işsizlik maaşı için başvuru oluşturabilir.

E – Devlet üzerinden işsizlik maaşı bölümünde gelerek buradan talep oluşturmak yeterlidir. Burada gerekli görülen belgeler sizlerden istenerek buna göre işlemleri tamamlayabilirsiniz. İşsiz kalındıktan sonraki 30 gün içerisinde kişiler başvuru yapmalıdır. Daha sonrasında başvuru kabul edilmemektedir. İşsizlik maaşı için nereye başvurulur? Konusunda bu adımlar izlenmelidir.

Calisirken Issizlik Maasi Almaya Devam Edebilir Miyim 1 Wpp1683040112402
Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?

Sıkça Sorulan Sorular

Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin