Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? 2023

Bu yazımızda, PTT’den başka bir özel bankaya emekli maaşını nasıl taşıyacağınızı, emekli maaşının banka değişikliğini ve emekli maaşı başka bankaya transfer etmek için gerekli olan işlemleri ele alacağız.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Transfer Etmek

Ülkemizde emekli sayısı on milyonu aşmıştır. Bu emeklilere ödenen aylık maaş ise 125 milyon liranın üzerindedir. Bankalar bu potansiyeli ve maaş miktarını fark ederek, emeklileri kendilerine çekmek için her geçen gün daha çeşitli kampanyalar sunmaktadırlar. Aşağıdaki linkten mevcut olan kampanyalara ulaşabilirsiniz.”

Emekli Maaşı Banka Kampanyalarına Ulaşmak İçin Tıklayın

Bu yazımızda, banka değiştirmek isteyen emekliler için gerekli olan işlemleri SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı gibi farklı kurumlardan alınan emekli maaşları dahil olmak üzere anlatacağız.

Emekli Maaşını Taşımak İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Uzun yıllar çalışmanın ardından emeklilik hakkını kazanan vatandaşlarımıza devlet tarafından her ay maaş ödenmektedir. Bu emekli maaşları genellikle PTT hesabına yatırılır. Ancak, diğer bankaların sunduğu avantajlar ve PTT’de uzun sıralardan kaçınmak isteyen vatandaşlar, emekli maaşlarının yatırıldığı bankayı değiştirmek istemektedirler. Emekli maaşı banka değiştirmek için aşağıda anlatılan yöntemi uymak gerekmektedir.

Emekli maaşını PTT’den bankaya aktarmak için en hızlı ve kolay yöntem E-Devlet Kapısını kullanmaktır. Bu işlem için E-Devlet şifresine ihtiyacımız vardır. Ardından E-Devlet Kapısı E-Hizmetler bölümüne giriş yaparak, T.C. kimlik numarası ve şifremiz ile giriş yaptıktan sonra, hangi kuruma bağlı olduğunuza göre ilgili seçeneklere tıklayarak işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Örneğin, eğer 4A’lı iseniz 4A Banka ve Adres Değişikliği seçeneğine, eğer 4B’li iseniz 4B Banka ve Adres Değişikliği seçeneğine ve eğer 4C’li iseniz 4C Banka ve Adres Değişikliği seçeneğine tıklayarak işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Bu bölümler E-Devlet Kapısında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait E-Hizmet bölümünde yer almaktadır.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşımak İçin TIKLAYIN

Birçok vatandaşımız halen E-Devlet Şifresi sahibi değildir. Önerimiz, gelecekte elektronik işlemlerimizi gerçekleştirmemizi kolaylaştıracak olan E-Devlet Şifresini PTT’ye başvurarak elde etmeleridir. Ancak, E-Devlet Şifresi olmayan ve emekli maaşı banka değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gitmelidir. Burada, maaş hesabının değiştirilmesi için dilekçe verildikten sonra gerekli işlemler kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Emekli Maaşını Farklı Bankaya Taşıma Şartları

Emekli maaşı hesabını değiştirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var. Emekliler, eğer kredi borcu varsa emekli maaşı hesabını değiştiremezler. Bu nedenle, değişiklik talebinde bulunmadan önce, kredi borçlarınızın olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Emekli maaşları ne zaman yatırılır?