Emekliye Müjde İntibak Geliyor!

Dokuz Milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi 17 Ocak 2016 tarihinden itibaren çifte zam almıştı. Buna ek olarak Yediyüz bin esnaf emeklisinin maaşı da Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kalkınca %10 artmıştı. Emeklinin gözü “intibak” zammında…

Makas hâlâ çok açık!

11 milyon emekli 2016 yılına zamlarla girdi. 9 milyon SSk ve Bağ-Kur emeklisi Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere %3.86 enflasyon zammı ile 100 seyyanen zam aldı. Bu emeklilerin dul ve yetimleri de hissesi oranında zamlardan faydalandı. Maaşlar 17 Ocak’tan itibaren emeklilerin hesabına yatırıldı.

%10 olarak uygulanan ve çalışan emeklinin maaşından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi de ek zam anlamına geliyor.

Memur emeklisi ise toplu sözleşmeyle belirlenen yüzde 6’lık enflasyona ek olarak %0.85 enflasyon farkı alacak. Ocak ayı dahil farklar Şubat’ta maaşlarına yansıtılacak. Yapılan zamlar önceki yıllara göre yüksek seviyelerde ve emeklilerin bütçesini rahatlattı. Ancak Maaşlar arasındaki makas hâlâ açık. Sebebi ise 2013 yılında yapılan intibak düzenlemesi.

2000 yılı ve sonrasına yok

Kısaca hatırlayalım… Hükümet, emekli, maaşları arasındaki derin uçurumu azaltmak amacıyla 2013 yılında “intibak yasası” çıkarmıştı. Yasa ile 2000’den önce emekli olan 1.9 milyon kişinin maaşında 350 liraya varan artış olmuştu. 200 ve sonrasında emekli olanlar ise kapsam dışında tutulmuş, milyonlarca emekli mağdur olmuştu. Çünkü aynı süre çalışan, aynı primi ödeyen ve aynı şartlarda emekli olanların maaşları arasındaki fark açılmıştı. İntibakla 2000’den sonra emekli olanlarınki ise 957 liraya yükseldi. Hatta SGK, yeni emekli olanlara 650-700 lira gibi aylıklar bağlıyor. Makas bir hayli açık. Memur emeklisi farklı statüde ve son zamla en düşük memur emeklisinin maaşı da 1513 TL ye yükseldi. Tarım Bağ-Kur’undan emekli olanlara 650 gibi maaşlar bağlanıyor.

Hükümet’ten kararlı mesaj

Aynı şartlarda emekli olanların maaşları arasındaki adaletsizlik hükümetin de gündeminde, 64. Hükümet programında “Sosyal güvenlik sistemimizi geliştirirken, çalışanlar, işverenler ve emekliler arasında hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir denge oluşturulması temel ilkemizdir. Düşük düzeyde maaş alan emeklilerimizin gelir seviyesini alacağımız tedbirlerle yükselteceğiz” ibaresi yer alıyor.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse düşük maaşların artırılmasıyla, intibak isteyen emekliler muradına erecek. Gelirler artarken, emekliler arasındaki maaş makası daralacak. Düşük ve yüksek emekli maaşları arasındaki fark azalacak.

Kaynak: Posta

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.