Engelli Vatandaşlar Emekli Nasıl Olabilirler?

Engelli vatandaşlar emekli nasıl olabilirler, gerekli olan prim gün sayısı nedir ve isteğe bağlı olarak ödeme yapmaları gerekir mi? Bu konular ve daha fazlası bu yazımızda ayrıntılı olarak incelenecektir.

Engelli bireyler, aktif olarak çalışma yaşantısı içerisinde bulunarak veya isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini yatırarak “erken emeklilik hakkı”na sahip olabilirler. Ancak birçok kişi bu hakkın ne olduğunu ve nasıl kullanacağını tam olarak bilmeyebilir. Bu yazıda, SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur’lu engelli vatandaşlar emeklilik hakları hakkında daha ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Engelli Vatandaşlar Emekli Nasıl Olur?

Engelli vatandaşlar emekli olmak için genel olarak 3 temel şart bulunur: prim ödeme süresi, sigortalılık süresi ve yaş. Ancak engelli vatandaşlar için bu şartlar diğer vatandaşlara göre daha esnektir. Özellikle yaş ve prim ödeme gün sayısı şartları daha az olabilir. Bu avantajlardan yararlanabilmek için engelli raporu %40 oranına sahip olmanız gerekmektedir. Engelli vatandaşların emeklilik haklarından yararlanabilmeleri için, SGK Merkez Sağlık Kurulları tarafından onaylanmış bir engelli raporu gerekmektedir. Ayrıca, engelli vatandaşların herhangi bir vergi indirim belgesine sahip olmasına gerek yoktur. Uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce %60 ve üzerinde malul olanlar, çalışma gücü kaybı %40 ila %59 arasında olanlar 4/B sigortalılığı kapsamına konulan engelli vatandaşlar emekliliğinden, tablodaki şartları yerine getirerek yararlanabilirler.

Engelliler Nasil Emekli Olabilirler Tablo

Tablonun belirttiği şartlara göre, yetkili sağlık kurulları tarafından düzenlenen raporlar ve tıbbi belgeler incelendiğinde, çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ila %59 arasında olduğu tespit edilen sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4.320 gün prim ödemi yapmaları koşuluyla emekli olabilirler. Aynı şekilde, %40 ila %49 arasında olduğu tespit edilen sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4.680 gün prim ödemi yapmaları koşuluyla yaşa bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emeklilik hakkı kazanabilirler. Ancak, bu şartlar ek ve geçici hükümlerle değişebilmektedir.

Engelli Emekli içeriğinde tüm yeni gelişmeleri ve haberleri anlık olarak incelemektedir. Bu içerikler birinci olarak internet sitemizde yayınlanmaktadır. Bundan dolayı devletbilgi.com tarafından duyurulan haberleri takip ederek hızlıca adım atmanıza yardım olacaktır. Devletbilgi.com yapılan akademik personel alım ilanları duyurularını ve haberlerini ilk olarak haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip edebilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? 2024