Faizsiz Kredi Veren Bankalar Güncel Krediler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Ülkemizde son günlerde Faizsiz Kredi Veren Bankalar Güncel Krediler hakkında  faiz oranlarında düşüşler yaşanmaya başladı. Sizler için 2018 yılında faizsiz kredi veren bankaları araştırdık. Ülkemizde kredi kullanan tüketici sayısı her ne kadar çok gözükse de yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı kredi kullanmayan çok sayıda insan vardır. Sistemin içinde faiz olması ve dinen bunun yasaklanmış olması, kişilerin kredi çekmek istememesine neden olmuştur. Fakat katılım bankaları, kar payı adı altında faizsiz kredi kavramını hayata geçirmişlerdir.

Katılım bankaları dışında da bu şekilde kredi veren çok sayıda banka vardır. Türkiye’nin %99’unun Müslüman olduğunu düşünürsek, bu konuda çekincileri olan çok sayıda vatandaş olduğunu anlayabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında faizsiz kredi veren bankalar hakkında sizleri bilgiler aktaracağız.

Faiz Kredi Veren Bankalar ve Kar Payı Oranları

Ziraat Katılım Bankası %1,29 kar payı oranı ile kredi vermektedir. Türkiye Finans Katılım Bankası %1,45 kar payı oranı ile kredi verirken bu oran Albara Türk’te %1,40, Kuveyt Türk’te ise %1,43’tür.

Konuyu daha iyi analiz edebilmek için, bankacılık sektöründe yer alan; faizli kredi, faizsiz kredi, faiz ve kar payı terimlerini ele almamız gerekir.

Faiz: Finans kuruluşlarının ve ya bankanın, işletilmesi için müşterisine vermiş olduğu paranın, müşteri tarafından kullanılmasının ardından alınan kar payıdır.

Kar Payı: İşletmede, zararların ve giderlerin toplam cirodan düşülmesi ardından kalan karın, işletme ortaklarına düşen payıdır.

Faizli Kredi; Finans kuruluşu ve ya banka tarafından müşterilerine belli bir faiz oranı ile verilen borç paradır.

Faizsiz Kredi; Faizsiz kredi iki tür olmaktadır. İlk tür olarak, bankalar tarafından verilen borç paranın karşılığı olarak faiz ödemesi almadan verilen kredilerdir. Kısaca çekilen kredi tutarına karşılık olarak sigorta masrafı ve kredi masrafı dışında ekstra olarak bir faiz ödemesi talep edilmez. İkincisi ise faiz yerine kar payı adı altında, bankanın müşterine vermiş olduğu kredi karşılığında aldığı kar payı ile ödenen kredi türüdür. Bu katılım bankaları tarafından tercih edilen bir uygulamadır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz olarak kredi almak için faizsiz kredi veren bankaları tercih edebilirsiniz. Faizsiz kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)

Diğer Bankalar

  • Odebank (Faiz kredi imkanı)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)
  • Halk Bankası (KOBİ lere özel faiz kredi imkanları)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Güncel Krediler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir