Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? 2023

Gayrimenkul değerleme uzmanı, gayrimenkul değerini belirlemekle görevli bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, gayrimenkul yatırımları için değerlendirme yaparlar ve gayrimenkul piyasası hakkında bilgi sahibidirler. Bu mesleğe adım atmak isteyen kişiler, gayrimenkul değerleme sertifikasını almalıdır. Sertifika almak için öncelikle gayrimenkul değerleme eğitimi almak ve belirli bir deneyime sahip olmak gerekmektedir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Gayrimenkul, yerinde taşınamayan veya nakledilmeyen mallar olarak tanımlanır. Örneğin, tarla, ev ve iş yeri gibi yerleşim alanları gayrimenkuldür. Gayrimenkulün değeri, birçok faktöre dayalı olarak hesaplanır. Örneğin, taşınmazın aylık kira getirisi, benzer konumdaki evlerin fiyatları ve yıllık kira artış oranları gibi faktörler incelenir. Bu alanda, gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından gerçek değerini hesaplamak için kullanılan formüller mevcuttur. Bu sayede, gayrimenkul satın alma veya satışı yaparken herhangi bir maddi zarara uğramazsınız.

Gayrimenkul değerleme uzmanları, arsa, bina, arazi ve konut gibi taşınmazların satış, yatırım, ipotek ve kredi işlemleri için değer tespitini gerçekleştirirler. Bu meslek, son yıllarda ülkemizde popüler hale gelmiştir. Gayrimenkul değerleme uzmanlarının görevleri arasında, gayrimenkul fiyatlarını belirlemek, gayrimenkul yatırımları için değerlendirmeler yapmak, gayrimenkul piyasası hakkında bilgi sahibi olmak, gayrimenkul satın alma ve satışı yaparken danışmanlık hizmeti vermek gibi işler yer alır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanları, taşınmazların gerçek değerini belirlemekle sorumludur. Bu alanda yer alan diğer görevler arasında; gayrimenkul piyasası trendlerini takip etmek, analizler gerçekleştirmek ve güncel verileri toplamak, piyasa koşullarındaki değişimleri analiz etmek, taşınmazın iç ve dış fotoğraflarını çekmek ve değerleme raporu hazırlamak, mülkün yanında bulunan hizmet veya tesisleri belirlemek ve bunların taşınmazın değeri üzerindeki etkilerini analiz etmek, arazi diyagramlarını çizmek, çevredeki satışı yapılan veya kiralanan taşınmazların değerini araştırmak, amortisman, ikame maliyeti, benzer mülklerin değeri, gelir potansiyeli gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak gayrimenkulün değerini hesaplamak ve elde etmiş olduğu bulguları rapor halinde sunmak yer alır.

Gayrimenkul değerleme uzmanları, taşınmazların gerçek değerini belirlerken birçok faktörü dikkate alırlar. Bu nedenle, gayrimenkul alım satımı veya kiralama işlemlerinde gerçek değerin doğru bir şekilde hesaplanması için gayrimenkul değerleme uzmanlarına ihtiyaç duyulur. Bu meslekte çalışmak isteyen vatandaşlarımız, gayrimenkul değerleme eğitimlerini almalı ve gerekli deneyime sahip olmalıdır. Ayrıca, gayrimenkul değerleme sertifikasını almak için gerekli olan sınavları başarıyla geçmelidir. Bu yolu izleyen vatandaşlarımız, gayrimenkul değerleme uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirler.

Gayrimenkul değerleme uzmanı olma şartları nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyen kişilerin koşulları hakkında merak edilen konulardandır. Olma koşullarını açıklamadan önce, gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için gerekli olan şartları anlatmak gerekmektedir.

Gayrimenkul uzmanı olmak için öncelikle bir 4 yıllık lisans programından mezun olmanız gerekir. Herhangi bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun olmak gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için gerekli olan en önemli şarttır. Ayrıca, gayrimenkul değerleme uzmanı sertifikasını almak için 3 yıl boyunca gayrimenkul değerleme alanında iş tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu sertifika almak için istenen bir şarttır. Eğer bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun iseniz, gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için aşağıda anlatılan adımları izleyebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?

Eğer bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun iseniz, gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için gerekli olan sınavlara katılabilirsiniz. Bu sınavları gerçekleştiren kurum Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurulu (SPL)’dur. Sınav 4 aşamadan oluşur ve her aşamada en az 50 puan almanız gerekir. Bu sayede gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için gerekli olan en büyük adımı atmış olursunuz.

Sınavda öğrenmeniz gereken konular arasında;

  • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,
  • Gayrimenkul Değerleme Esasları,
  • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi,
  • Gayrimenkul Mevzuatı bulunur.

Belirttiğimiz sınavlar, gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için gerekli olan adımlar arasındadır. Sınavları geçtikten sonra, gayrimenkul değerleme uzmanı sertifikasını almak için 3 yıl boyunca bu sektörde iş tecrübesi kazanmanız gerekir. Ancak unutmayın ki, sınavlara katılabilmeniz için tecrübe şartı aranmamaktadır. 3 yıl boyunca iş tecrübesi kazandıktan sonra gayrimenkul değerleme uzmanı sertifikanızı alabilirsiniz.

Gayrimenkul Degerleme Uzmani Nedir 2023 1

Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavı başvuru nasıl yapılır?

Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavına başvurmak için, https://basvuru.spl.com.tr/ adresine giderek sisteme üye olmalısınız. Bağlantıya gitmekte ve sisteme üye olmakta, istenilen bilgileri doldurmalısınız. Sınav tarihleri her yıl değişebilir ve bu adresten takip edebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanı nerelerde çalışır?

Gayrimenkul uzmanı olarak SPL tarafından lisans alan kişiler, gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve bankalarda kolayca iş bulabilirler. Kamu, özel sektör ve bankacılık sektöründe gayrimenkul değerleme uzmanlarına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Gayrimenkul değerleme uzmanları Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) üyesi olarak çalışırlar. Ülkemizde gayrimenkul uzmanlarının sayısı 5 binin üzerindedir. Bu sektörde toplam 10 bin seviyelerinde bir istihdam bulunmaktadır. Uzmanlar, bu mesleğin gelecekte daha popüler olacağını öngörüyorlar.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığının zorlukları nelerdir?

Gayrimenkul uzmanlığı, ülkemizde henüz yeni bir meslektir ve bu sebeple meslekte deneyim kazanmak için 3 sene süre şartı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde gayrimenkul değerleme uzmanı yardımcısı olarak şirketlerde iş bulabilirsiniz. Ancak bu meslekte istihdam olanakları henüz tam olarak oturmamış durumda. Bu meslekte iş bulmak için gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve bankalarda çalışma olanakları bulunmaktadır. Ayrıca, gayrimenkul değerleme uzmanlarının raporlarını oluşturmaları için tanınan süreler genellikle kısıtlı olmaktadır. Bu meslekte çalışırken maaşların da diğer mesleklere göre daha düşük olması, bu mesleği icra eden kişiler için bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, gayrimenkul değerleme sektörünün ilerleyen süreçte hızla büyüyeceği düşünülmektedir ve bu sorunların giderileceği beklenmektedir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023