GSS Prim Borcu, GSS Borç Sorgulama 2024

GSS Prim Borcu, GSS Borç Sorgulama, GSS Affı Hakkında Her şey – Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 6704 sayılı kanun kapsamında Genel sağlık sigortalılarının (GSS) 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası prim borçları silindi.

Çalışmadığınız dönemlere ait veya öğrenci olduğunuzu belirtmemenizden kaynaklanan, mezuniyetinizden sonra sigortalı bir işte çalışmadığınız dönemlere ait zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuz birikmiş olabilir.

GSS borcunuzun olup olmadığını, varsa borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek ise çok basit. GSS prim borcu sorgulama işlemini yapmanız sadece bir kaç dakikanızı alacak.

GSS PRİM BORCUNU ÖDEME VE SORGULAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Birikmiş GSS prim borcunuzu öğrenmek için yapabileceğiniz sorgulama işlemi e-Devlet kapsamında internet üzerine taşındı. İsterseniz en yakın SGK birimine giderek öğrenebileceğiniz GSS prim borcunuzu e-Devlet şifreniz ile internet üzerinden bir kaç dakikada da öğrenebilmektesiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa internet üzerinden sorgulama işlemi yapmanız mümkün değil.

e-Devlet şifrenizi almak için en yakın PTT şube veya müdürlüklerine giderek T.C. kimlik numaranızın yazdığı nüfus cüzdanınız ile birlikte başvuruda bulunmanız ve 2 TL tutarındaki işlem ücretini ödemeniz yeterli. Şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde teslim edilecek.

Daha önce şifresiz sorgulama işlemlerini yapabildiğiniz e-sgm sitesi kapatıldığı için artık internet üzerinden sorgulama işlemi sadece e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

GSS PRİM BORCU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak e-Devlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine giderek e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sol tarafta yer alan menüden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama işlemine tıklamanız yeterli.  e-Devlet GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS BORCUNUZU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

GSS PRİM BORCUNUZU ÖDEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS ile herhangi bir kuruma bağlı olmayan kişiler de sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabiliyor. Kişinin bunun için gelir testi ardından belirlenen prim sayısını ödemesi yeterli.

Gss Prim Borcu Gss Borc Sorgulama 1

Gss Prim Borcu, Gss Borç Sorgulama

Kişi her ay düzenli olarak primlerini yatırarak herhangi bir kuruma bağlı olmamasına rağmen GSS kapsamında sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabilir.

Primlerini zamanında yatırmayan ve ödemesini aksatan kişilerin üzerinde GSS borçları birikir. Kişi bu borçları ödemediği takdirde devlete borçlu olur ve borcuna her ay faiz işler.

18 YAŞ ÜSTÜ

Ancak GSS’ye bir şart daha eklendi; o da, 18 ve 25 yaş üstü okumayan, çalışmayan gençlerin, kendilerinin sigorta kapsamına alınacağı, haliyle de gelir testi yaptırmak zorunda olduklarıydı. İşte, asıl sorun da buradan kaynaklandı.

18 yaşından büyük olup da okumayan, 25 yaşından büyük olup da eğitim hayatı devam eden ya da üniversiteden mezun olup da iş bulamayan 3,5 milyona yakın genç, biranda 400-500 liraları bulan prim borçları ile karşı karşıya kaldı.

Uygulamadan haberdar olmayanlar -ki, çoğunluk bilmiyordu- sağlık hizmetinden yararlanamadı. Yetmedi, sorun öyle hal aldı ki, gençlerden dolayı anne-babalar prim borçlusu çıktı, onlar da hastane kapılarından geri döndü. Ve bu sorun, aylarca kamuoyunda ‘işsiz evlat vergisi’ olarak tartışıldı.

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları

BAĞ-KUR Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir mi?

TÜM BORÇLAR SİLİNMİYOR

Meclis’teki torba yasa ile bu sorun artık çözülüyor ve gençlerin prim borçlarına af geliyor. Kanun tasarısı komisyonlardan geçti, önümüzdeki günlerde torba yasanın tüm maddeleri onaylandıktan sonra muhtemelen bir-iki hafta içinde prim affı uygulamaya girecek.

Peki, kimler, nasıl yararlanacak? Bu haktan, 25 yaşına kadar olan ve prim borcu bulunan 3.5 milyon genç yararlanacak. Bir başka ifadeyle, yeni yasa ile devlet, 3.6 milyar liralık alacağının tahsilatından vazgeçiyor.

Yeri gelmişken belirteyim, kamuoyunda, ‘tüm GSS prim borçları siliniyor’ şeklinde yanlış bir kanı var. Sadece gençlerin prim borcu siliniyor; geri kalan 4 milyondan fazla kişinin borcu baki.

Ama şunu da söyleyeyim, önümüzdeki dönemde GSS konusunda yeniden bir yapılandırılmaya gidilerek, sistemdeki gelir testi, prim ödenmesi gibi mevcut diğer sorunları da çözmek için çalışma başlatılacak.

YENİ YASADAN KİM NASIL YARARLANACAK?

18 yaşını doldurmuş, okumayan ve çalışmayan gençlerin prim borçları silinecek.

20 yaşında olup da okuyan ya da işsiz olanların borçları silinecek.

25 yaşında olup da yükseköğrenim gören ya da iş bulamayanların borçları silinecek.

Yeni yasa ile 18 yaşını dolduran ve eğitimine devam eden gençlerin 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanacak.

Lise mezunu olan ancak üniversiteyi kazamayanların 20 yaşına ve iş bulana kadar primlerini devlet ödeyecek.

Üniversiteden mezun olup da iş bulamayan gençlerin iş bulana kadarki sürede primlerini devlet karşılayacak.

Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için ilk olarak hiç bir sosyal güvencenizin bulunmaması gereklidir. Hiç bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar başvurabilir ve Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyenler ilk olarak yaşadıkları yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları gereklidir.

Buraya başvuru yapan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilecek hakka sahipse yararlanabilirler.

Genel Sağlık Sigortasının sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için yine bir prim ödemeniz gerekmektedir. Bu yatırdığınız primler sayesinde sosyal güvencenizi sağlayabilirsiniz. Yatırmanız gereken prim miktarı gelirinize göre belirlenir. Bu yüzden gelir tespiti yaptırmanız gereklidir.

Eğer hiç bir geliriniz yok ise Genel Sağlık Sigortasının en düşük priminden yaralanabilirsiniz. Ne kadar prim yatırmanız gerektiğini GSS borç sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz.

GSS Sorgulama ekranını buradan görebilirsiniz. GSS prim borcu sorgulama ve ödeme işlemlerinin nasıl yapıldığını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuzun olup olmadığını online olarak kolayca görebilirsiniz.

25 Yaş altındaki gençlerin GSS borçlarının silineceği bildirildi. İşte GSS prim borcu sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında bilgiler.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Sigara İçenlere Kanser İlacı Verilmeyecek!” Açıklaması