İkametgah belgesi nereden nasıl alınır? 2024

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkametgah belgesi nasıl alınır ve nereden alınır? İkametgah veya Adres Belgesi Nüfus Müdürlüğünden veya E-Devlet aracılığıyla çıkartılabilir. İkametgahınızın nerede kayıtlı olduğunu ve nasıl öğrenebileceğinizi haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

İkametgah belgesi nedir, ne demektir?

İkametgah belgesi, kişinin oturduğu veya yaşadığı yerin adresini ifade eder. Kişiler sadece bir tane ikamet adresi olmasına rağmen birden fazla evi olabilir. Tüzel kişiler için ise ikamet adresi, işlem merkezinin bulunduğu yerin adresidir. İş alımları ve birçok işlemde ikametgah belgesi istenmektedir. Bu nedenle adres belgesi nasıl alınır ve nereden alınır öğrenmek isteyenler için ikametgah ilmühaberi veya diğer adıyla ikametgah veya adres belgesi nasıl ve nereden alınır sorusunun cevabını aramak gerekmektedir.

İkametgah Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

Günümüzde ikametgah veya adres  belgesi birçok işlem ve iş için talep edilmektedir. Bu belgenin alınması yani çıkartılması ise şu an için kolaydır. Bunun için kullanabileceğimiz iki seçenek mevcuttur.

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

Birincisi, E-Devlet aracılığıyla ikametgah belgesi çıkartmaktır. Bu yöntem ile, günümüzde birçok işlemi hızlı ve kolay bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz. Bu işlemler arasında adres belgesi çıkartma işlemi de yer almaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız ve arama kısmına ‘ikametgah’ yazmanız yeterlidir. Daha sonra, Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama sayfası karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada, E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra, “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

Ikametgah Belgesi Nereden Nasil Alinir 1

Sonrasında, aşağıdaki bölüm karşınıza çıkacaktır. Bu bölümde, belgenin hangi kişi için çıkartılacağını seçmeniz gerekmektedir. Eğer kendiniz için çıkartıyorsanız, kendiniz seçeneğini işaretleyin. Eğer eşiniz veya başka bir kişi için çıkartıyorsanız, diğer seçeneğini işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Ikametgah Belgesi Nereden Nasil Alinir 2

Ardından, kimlik bilgileriniz çıkacaktır. Ancak, çoğu kişi bu bilgileri ikametgah bilgisi olarak yanıltır. İkametgah bilgilerine ulaşmak için, bir adım daha atmanız gerekmektedir. Bu adımda, belgenin verilme amacını seçmeniz ve “Sorgula” butonuna tıklamanız gerekir. Sonunda, yerleşim yeri olan adres belgeniz hazır hale gelecektir. Bu belgenin çıktısını alarak kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden çıkartılan her belge, barkod numarası nedeniyle imzalı ve kaşeli olarak sunulmaktadır. Bu nedenle, belgeyi herhangi bir onay gerektirmeden istediğiniz kamu kurum ve kuruluşuna teslim edebilirsiniz.

Nüfus Müdürlüklerinden İkametgah Belgesi Almak

İkametgah belgesi almak için başka bir kamu kurumu olarak nüfus müdürlükleri de mevcuttur. Bu kurumlara, sadece kimliğinizle birlikte başvuruda bulunarak adres belgesi alabilirsiniz. Ancak, ülkemizde nüfus müdürlükleri oldukça yoğun bir şekilde hizmet vermektedir. Bu nedenle, sıra beklemeden birkaç dakika içinde alabileceğiniz bir belgeyi saatler sonra almanız mümkün olabilir. Bu durumu engellemek için, E-Devlet üzerinden belgenizi almanızı öneriyoruz. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz, PTT şubelerinden kısa bir süre içinde edinebilirsiniz.

İkametgah belgesi muhtardan alınır mı?

Geçmişte, ikametgah veya adres belgesi almak için gidilen kurumlar arasında muhtarlıklar yer alırdı. Bu kurumlardan bu belgeyi kolayca alabiliyorduk. Ancak muhtarlıkların çoğu zaman kapalı olması nedeniyle acil bir durumda bu belgeyi almak mümkün olamıyordu. Bu sebeple, muhtarlıklardan adres belgesi alma işlemi artık yapılmamaktadır. Günümüzde bu belge sadece Nüfus Müdürlüklerinden ve E-Devlet üzerinden verilmektedir.

Adres belgesi ücreti / fiyatı ne kadardır?

İkametgah  veya adres belgesinin ne kadar maliyetli olduğu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ya Nüfus Müdürlüğünden ya da E-Devlet üzerinden alabileceğiniz adres belgesi, tamamen ücretsiz bir belgedir. Bu belgeyi kolayca, ücret ödemeden ve dakikalar içinde elde edebilirsiniz.

Adres belgesi geçerlilik süresi / tarihi nedir?

İkametgah veya adres belgesinin geçerlilik süresi, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Devlet veya Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile alabileceğiniz adres belgesi, sadece 1 ay süre ile geçerlidir. Belgenin geçerlilik tarihi, belgenin üzerinde yer almaktadır.

İkametgah belgesi herhangi bir nüfus müdürlüğünden, başka şehirden alınır mı?

Adres belgesi almak için, ikamet adresinizin bulunduğu yerde işlem yapmak zorunda değilsiniz. Hangi il veya ilçede olursanız olun, bu belgeyi Nüfus Müdürlüklerinden çalışma saatleri içinde veya E-Devlet üzerinden istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Resimli ikametgah belgesi nereden nasıl alınır?

Belge, resimsiz olarak verilen bir belgedir. Nüfus Müdürlüğünden veya E-Devlet üzerinden alsanız bile, resimsiz olarak bu belgeyi alabilirsiniz. Örnek belgeyi aşağıda inceleyebilirsiniz.

İkametgah belgesi kimlere, nereye verilir?

İkametgah belgesi birçok işlem ve iş için istenmektedir. Örneğin işe alımlarda sıklıkla talep edilen bir belge türüdür.

18 yaşından küçüklerin ikametgah belgesi nasıl alınır? 

18 yaşını doldurmamış olan vatandaşlar, bireysel olarak adres belgesi çıkartamazlar. Ancak ebeveynleri, E-Devlet aracılığıyla veya Nüfus Müdürlüğüne müracaat ederek, belgenin çıktısını alabilirler.

Bu yazıda, ikametgah belgesi Word ve PDF formatlarında nerede nasıl alınır, internet üzerinden online olarak nasıl alınır, almak için gerekli olan şeyler, gerekli belgeler gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Konu ile ilgili sorularınız, sorunlarınız veya görüşlerinizi yorumlar bölümünde bize iletebilirsiniz.

İkametgah belgesi örneği indirmek için TIKLAYIN

 

İkametgah belgesi nereden nasıl alınır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin