İlkbahar TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

TUS sınavı nedir? İlkbahar TUS sonuçları ne zaman açıklanıyor. İlkbahar TUS sonuçları internet üzerinden öğrenilebiliyor mu? İlkbahar TUS sonuçları yarın mı açıklanacak? İlkbahar TUS sonuçlarına ilişkin merak ettiğiniz her şey ve daha fazlası ilgili tüm vatandaşlarımız için DevletBilgi.com’da.

İlkbahar TUS sonuçları 28 Nisan Perşembe günü açıklanıyor. TUS sonuçları internet üzerinden öğrenilebiliyor. Aşağıda konuyla ilgili tüm detayları biraraya getirdik.

TUS SINAVI NEDİR? TUS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR? 

Her yıl belirli tarihler arasında yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) bahar ve güze dönemi olarak ikiye ayrılmıştır. Bu TUS’a  girdikten sonra artık tıp öğrencileri uzmanlığını da yaparak mesleki hayatına başlayabilirler. Bu nedenle bu sınavın önemi oldukça büyüktür. Böyle olunca da TUS’a olan katılım çok fazla sınav başvurularında hiçbir azalma olmamıştır. Bunun yanında bir de sürekli olarak yetişen tıp öğrencileri olduğu için bu sınava verilen önem oldukça fazladır. Dönemde bir kez yapılan bu sınav bahar dönemi içerisinde 10 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sınava başvuru yapmak isteyen adaylar internet üzerinden başvurularını yapabilirler. TUS içerisinde hem bilgi hem de deneyim soruları ile öğrencileri tıp alanında test eden bir sınavdır. Bu sınavın ardından öğrenciler yerleşim için tercih yapacaklardır. 

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler ikinci bir adım olan üniversite eğitimidir. Doktor olmak isteyen öğrenciler üniversite sınavlarına girerek tıp bölümünü okumaları gereklidir. Tıp bölümünü okuyan öğrenciler okulu bitirdikten sonra diplomalarını alabilirler ve bölümlerine göre işe başlayabilirler. Tıp bölümü diğer bölümlerden farklı olarak 6 yıl sürmektedir. 6 yıl süresince okuyan öğrenciler bölümlerini bitirdikten sonra uzman olmak isteyen öğrenciler dönem sonunda tıpta uzmanlık sınavına girmeleri gereklidir. TUS sınavı her sene 2 dönem olmak üzere gerçekleştirilmektedir. İlk bahar ve son bahar dönemlerinde TUS sınavları gerçekleştiriliyor.

İLKBAHAR TUS SINAVI SONUÇLARI İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLİYOR MU?

TUS sınavı 10 Nisanda yapılmıştır. 10 Nisan saat 09:30 da sınavın ilk bölümü olan temel tıp bilimleri yapılırken 2. bölüm olan klinik tıp bilimleri bölümü ise öğleden sonra yapılan oturumda gerçekleştirilmiştir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sonuçlara göre tercih yapabilirsiniz. Sınav puanları K veya T puanı 45 ve daha üzeri olan adaylar internet üzerinden ÖSYM kurumunun internet sitesinden tercihlerini gerçekleştirebilirler.

İLKBAHAR TUS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), “Temel Tıp Bilimleri” sınavıyla 10 Nisan Pazar günü saat 9.30’da yapıldı. Öğleden sonraki oturumda ise “Klinik Tıp Bilimleri” sınavı uygulandı.

10 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen 2016 İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden 28 Nisan Perşembe günü duyurulacak.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ÖSYM tarafından internet aracılığıyla ilan edildikten sonra K veya T puanı 45 ve üzeri puan alan adaylar internet üzerinden tercih bildiriminde bulunacaklardır. 

İlkbahar TUS sınav sonuçlanma tarihi yani yarın aşağıdaki linkten ÖSYM’nin sonuç sayfasına ulaşabilirsiniz.

İLKBAHAR TUS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ! 

İLKBAHAR TUS SINAV SONUÇLARINI BEKLEMEK İSTEMEYENLER NE YAPMALI?

Sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemek istemeyen öğrenciler sınav yapıldıktan sonra sınav soru ve cevaplarına bakabilirler. Sınav yapıldıktan sonra akabinde sınav soru ve cevapları yayınlanmıştır. Sınava giren öğrenciler internet üzerinden sınav soru ve cevaplara ulaşabilir. TUS sınavı soru ve cevaplarına internet üzerinden ÖSYM kurumunun internet sitesinden ulaşabilirsiniz. ÖSYM kurumunun internet sitesine giriş yaptıktan sonra sol tarafta sınavlar bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde ÖSYM kurumunun düzenlemiş olduğu sınavlar yer almaktadır. Bu sınavlar içerisinden 2016 – TUS tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavı seçeneği bulunmaktadır. Açılan sayfadan da 2016 TUS ilk bahar dönemi seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra bu sınav ile ilgili bölümler karşınıza gelecektir. Bu bölümlerden 2016 – TUS ilk bahar dönemi soru kitapçıklarının yayınlanması bölümüne girmeniz gereklidir. Sınav sorularının yüzde 10 u açıklandığı için sadece açıklanan soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz. Bu bölümden temel tıp bilimleri ve klinik tıp bilimleri testi sınav soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. 28 Nisan tarihinden itibaren sınav sonuçları yayınlandığında internet üzerinden sınav sonuç bilginize de ulaşabilirsiniz. Sınav sonuç bilginize internet üzerinden ÖSYM kurumunun internet sitesinden ulaşabilirsiniz. ÖSYM kurumunun internet sitesine giriş yaptıktan sonra sonuçlar bölümüne girmeniz gereklidir. Sonuçlar bölümünde sınav sonuçları açıklandıktan sonra 2016 – TUS ilk bahar dönemi sınav sonuçları seçeneğini seçerek sınav sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TEOG Öncesi Son Taktikler!