İstifa Ettikten Sonra Memur Geri Dönüş Şartları Nedir? 2024

featured
Memur Geri Dönüş Şartları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstifa ettiyseniz ve tekrar memur olmak istiyorsanız, bunu yapmak için izlemeniz gereken adımları öğrenin. İstifa sonrası memur geri dönüş şartlarını ve dilekçe örneğini hemen inceleyin.

İstifa eden kişilerin en çok sordukları sorulardan biri olan istifa edildikten sonra memurluğa geri dönülebilir mi sorusu akılları karıştırmaktadır

Eğer istifa eden kişi geçerli sebeplerle istifa etmiş ise ve bu nedenle de memurluğa geri dönmek istiyorsa geri dönebilmektedir. Fakat istifa eden kişi eğer ikiden fazla istifa etmiş ise ve bunun da sebebi kendi olmuşsa bu kapsamda tekrardan memurluğa dönmesi imkansızdır.

Neticede memurluk kutsal bir meslek olduğu için bu kapsamda dikkatli bir şekilde hep işlemlerin gerçekleştirilmesi ve daha sonrasında da problemlerin en aza indirilmesi konusunda kişilerin dikkatli olması oldukça önemli olmaktadır.

Kamu memurlarının bu kapsamda eğer istifa ediyorsa en az 6 ay ve bir yıl arasında bir süreç ile beklemesi ve daha sonrasında da tekrardan memurluğa başvurması gerekmektedir memurluğa başvurduktan sonra sorunların en aza indirilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi ve daha sonrasında da çözümlerin bulunması mümkün hale gelmektedir. Özenli bir şekilde gerçekleştirilecek olan işlemler sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmeden kullanımları sağlanması mümkündür.

Memur Geri Dönüşte Hangi Şartlarda Geri Dönemez?

Özellikle istifa edecek olan kişilerin 2 defa düşünmesini gerektirecek memur geri dönüş konusunda kişilerin dikkat et bir şekilde kararlarını vermesi gerekmektedir. Özellikle yapılacak olan işlemler sonrasında sorunların meydana gelmemesi için kişilerin istifa ederken gerekçeleri sunarak buna göre bir işlem gerçekleştirmeleri önemli hale gelmektedir.

Özenli bir şekilde düzenlenen belgeler sonrasında istifa etmek isteniyorsa ya da istifa edilecekse buna göre işlemlerin sağlanması önemli olmaktadır. Gerekli şekillerde düzenlemelerin yapılması sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmeden işlemlerin tamamlanması önemlidir. Özellikle yapılacak olan işlemlerden sonra eğer kişiler istifayı 2 kere yapmışsa bu kapsamda tekrar geri dönmeleri imkânsız hale gelmektedir.

İstifa Eden Memur Geri Dönüş Süresi 2023

97’inci maddeye göre, istifa eden bir memurun yeniden memur geri dönüş için usulüne uygun yazılı dilekçe ile çekilme isteğinde bulunması gerekmekte ve bu durumda en az 6 ay bekleme süresi gereklidir. Ancak çekilmiş sayılan bir memur için bu süre, 1 yıl olarak tespit edilmiştir.

Memurluk Geri Dönüş Şartları

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Nedir?

Nikah Memuru Maaşları

Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi?

İstifa Eden Memur Geri Dönüşü 2023

Özellikle istifa konusunda istifa eden kişinin neden istifa ettiğiyle ilgili bilgileri vermesi ve daha sonrasında da bu bilgilere göre yapılacak işlemlerin gerçekleştiriliyor olması önemlidir. Özenli bir şekilde yapılacak olan işlemler sonrasında belirlenen gerekçeler kapsamında kişilerin istifa etmesini neden nerene sunması ve bu nedenlere göre de işlemlerin gerçekleştirilerek yeri işe dönmesi mümkün olabilmektedir.

Özel sektöre göre yapılan istifalar sonrasında düzenli bir şekilde belgelerin sunulması ve bu belgelere göre de işlemlerin gerçekleştirilmesi önemli olmaktadır. Gerekli belgeler verildikten sonra herhangi bir sorun meydana gelmeden çözümlerin gerçekleştirilebilmesi için kişiler tarafından da bu kapsamda çözüm önerilerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Memur Geri Donus Sartlari 1
İstifa Ettikten Sonra Memur Geri Dönüş Şartları Nedir?

İstifa Eden Memur Geri Dönüş Dilekçesi Örneği

İstifa etmiş bir memurun asil memur olduktan sonra istifa eden yeniden kurumuna dönebilmesi için öncelikle ilgili kuruma bir dilekçeyle başvurması gerekmektedir. Ancak, bu başvurudan sonra tekrar göreve başlatılıp başlatılmayacağı tamamen kurumun takdirine bağlıdır.

İstifa eden memur geri dönüş dilekçesi için tıklayın.

İstifa Ettikten Sonra Memur Geri Dönüş Şartları Nedir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin