Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama

Emekli Maaşım Ne Kadar? Emekli Maaşı Hesaplama ve Sorgulama İşlemleri, Emekli Maaşı Miktarı, Emekli Maaşı Hesaplama Araçları, Ödeme Günleri ve Emekli Maaşında Artış Durumu gibi soruların cevapları yazımızda yer alıyor.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun yıllardır çalışma hayatının içerisinde koşuşturan bireyler, emekli olacağının günün hayalini kurarken akıllarını kurcalayan Ne kadar emekli maaşı alırım sorusu oluyor. Emekli maaşı hesaplamaları e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak da yapılabilmekte olması vatandaşlar için büyük kolaylık olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde sigortalı olarak çalışan her insan, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hayatına devam eder. Sigorta kolları olarak bilinen 4A, 4B ve 4C, her biri farklı prim düzenlemelerine tabi tutularak ödenen sigorta ücretleri, ilerleyen dönemlerde emekli olanların alacakları maaşı şekillendiren önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

Yaş ve prim gün şartlarını sağlayan her insan, emeklilik başvurusunu gerçekleştirebilir ve başvurunun onaylanmasının ardından emekli aylığını anlaşmalı bir bankadan almaya hak kazanır. Emeklilerin aylıkları, yılda iki kez güncellenir ve bu güncellemeler ocak ve haziran aylarında gerçekleşir.

Emeklilik Başvuru Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli maaşı hesaplanırken ödenmiş olan prim sayısı, sigortalı çalışma süresi ve yaş sınırı baz alarak emekli maaşları değişkenlik gösterir. 2023 yılı emekli maaşlarına yapılan zam oranları ile birlikte en düşük emekli maaşı 5.500 TL olurken, en düşük emekli memur maaşı ise 7900 TL ulaşmıştır.

Ne Kadar Emekli Maasi Alirim E Devlet Sorgulama Wpp1678377675805
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama 2024

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Günümüzde, 4A emekli maaşı hesaplama işlemi online olarak kolayca gerçekleştirilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden, bir bireyin emekli olduğunda alacağı maaş miktarını hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür. Bu nedenle, emekli maaşı hesaplama formülü gibi karmaşık yöntemlere gerek kalmadan, sadece birkaç dakika içinde ücretsiz olarak bu işlemi tamamlamak mümkündür.

 • Emekli maaşı hesaplama işlemine başlamak için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak sorgulama formunu açın.
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
 • Karşınıza çıkan sayfadaki boş alanlara sırasıyla T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı şehir ve doğum tarihi bilgilerini girmeniz gerekiyor.
 • Girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan ‘sorgula’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
 • Sorgulama sonucunda görünen isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, sicil numarası ve doğum tarihi bilgilerini dikkatlice kontrol edin.
 • Eğer tüm bilgiler doğru ise, kamu-özel kodunu işaretleyerek hangi sektörde çalıştığınızı belirtin. Ardından, alt bölümde size ait olup olmadığına dair biri varsa ilgili seçeneği işaretleyin.
 • Eğer kazanç bilgileri size ait değilse, “iptal” seçeneğine tıklayarak hesaplamaya dahil edilmesini engelleyin.
 • Tüm bu adımları tamamladıktan sonra “hesapla” butonuna tıklayabilirsiniz.
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
Ssk’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
 • Butona tıkladıktan sonra anlık hesaplanan emekli aylığınızın miktarı bilgisini alacaksınız.
 • Ayrıca, ek ödeme, gösterge, aylık bağlanma oranı, ortalama senelik kazanç ve yıllara göre toplam rakamlar gibi detaylar da bu sayfada sizinle paylaşılacaktır.

Emekli maaşımı hesaplamak için meraklıysanız, HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN!

BAĞ-KUR İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama işlemleri, e-Devlet sistemi aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 • Bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Bağ-Kur İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Bağ-Kur İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?
 • İşlemlere başlayabilmek ve giriş yapmak için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.
Bağ-Kur İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Bağ-Kur İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?
 • Giriş ekranında, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazarak, alt tarafta bulunan ‘sisteme giriş yap’ butonuna tıklayın.
 • Eğer e-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi gösterip şifre zarfını temin edebilirsiniz.
 • Aynı sayfadaki alternatif yöntemlerden birini kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz; e-imza, mobil imza, TC kimlik kartı veya internet bankacılığı seçenekleri mevcuttur.
 • Şifrenizi hatırlamıyorsanız, ‘şifremi unuttum’ butonuna tıklayarak size verilen bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu kullanarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir cep telefonu numarası tanımlamadıysanız, bu işlem gerçekleşmeyecektir ve yeni bir şifre almak için tekrar PTT merkezine gitmeniz gerekecektir.

BAĞ-KUR 5400 Gün Emeklilik Şartları

Bağ-Kur İçin Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama 2024
 • Kurum türünü belirlemek için ekranda bulunan ‘kurum türü’ bölümüne gidin ve esnaf ya da tarım seçeneklerinden size uygun olanı seçerek ‘sorgula’ butonuna tıklayın.
 • Sorgulama işlemi tamamlandığında, sistemde kayıtlı olan veriler görüntülenecek ve ilgili butona tıklamanız durumunda emekli aylığınız sizin için hesaplanacaktır.

BAĞ-KUR emekli maaşınızı hesaplamak için BURAYA TIKLAYINIZ!

Emekli Maaşı E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Geçtiğimiz günlerde EYT kapsamında emeklilik yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla milyonlarca kişinin emeklilik hakkı kazanması ile araştırma gören tek soru Emekli maaşı nasıl sorgulanır? Ve ne kadar emekli maaşı alabilirim gibi yanıt bulunması gereken suallerle doldu akıllar.

E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak 4A ya da 4B Emekli maaşı hesaplama bölümüne girerek, TC kimlik numaranızı yazarak emeklilik maaşı hesaplaması yapılır.

Ne Kadar Emekli Maasi Alirim E Devlet Sorgulama 1
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama 2024

Emeklilik Maaşı Yaş Sınırı Var mı?

2022-2023 yılı öncesine kadar emekli olmak üç şart aranıyordu prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş sınırı şartları vardı. Son zamanlarda gelen düzenleme sayesinde Emeklilik yaş sınırlaması kaldırılmıştır.

Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu

EYT Emeklileri Düşük Maaş Mı Alacaklar?

Geçen günlerde normal emeklilerin maaşına yapılan yüzde 30luk zam oranı ile EYT emeklisi olacak kişilerin kafasını karıştırmıştı. Yapılan bilgilendirmeye göre EYT emeklilerinin maaşı diğer emeklilerin maaşı ile aynı zam üzerinden hesaplanarak verilecektir. Devlet büyüklerimiz hiç bir emekli arasında ayrım yapmaksızın maaşlarını aynı oranda vereceklerinin duyurusunu yayımladı.

Kadın Memur Ne Zaman Emekli Olur?

Emekli Maaşı E-Devlet Sorgulama

Emeklilik yıllarının hayali ve planıyla yıllarca sigortalı işlerde çalışıp sigorta primi biriktirmiş, gün sayısını doldurmuş ve emeklilik yaşını bekleyen milyonlarca vatandaşımızın hayallerini gerçekleştiren EYT düzenlemesi ile yaş sınırı aranmaksızın prim gün sayısı dolmuş ve sigortalılık süresi olan tüm vatandaşımız emekli olabilecek. Emekli maaşlarının sorgulaması için e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak emekli maaşı sorgulaması yaparak, ihtiyaç duydukları tüm bilgilere ulaşabilecekler.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir