Okulda Sigara İçmek ve Bulundurmak Suç Mu? 2023

Okulda sigara içmek ve Buldurma yapan öğrencilere uygulanan cezalar hakkında detaylı bilgileri yazımızda derledik.

Son yıllarda sigara fiyatlarının yükselmesine rağmen, sigara içme alışkanlığı giderek artmaktadır ve sigaraya başlama yaşı 12’lere kadar düşmüş durumdadır. Bu nedenle, öğrenciler gelecekte büyük sağlık sorunlarına yol açabilecek olan sigarayı ellerinden bırakmıyorlar. Öğrenciler teneffüs arasında bile Okulda Sigara İçme eylemi gerçekleştiriyorlar. Bu durumun önüne geçmek için veliler ve eğitmenlerin büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Peki, okulda sigara içmenin herhangi bir cezai yaptırımı var mıdır?

Okulda sigara içmek ve Buldurmak cezası nedir?

Okullarda, eğitmenlerin gözlemlemediği ancak tuvaletler, bahçeler ve diğer alanlar gibi gizli yerlerde öğrencilerin sigara içtikleri görülmektedir. Bu durumun tespiti halinde, öğrenciler okul disiplin yönetmeliği kapsamında belirtilen cezalarla karşı karşıya kalacaklardır.

Okulda sigara içerken yakalanan öğrenciler hem disiplin cezasına hem de para cezasına maruz kalmaktadırlar. Ancak, öğrenciler reşit olmayan öğrenciler için para cezasının üçte biri oranında indirilerek öğrencinin ailesine gönderilir. Farz edelim, 150 TL ceza tutarı ise, üçte biri  oranı olan 50 TL ceza olarak aileye gönderilir. Ayrıca, disiplin kuruluna sevk edilen öğrenci, buradan çıkan karar sonucunda da ceza alır. Bu durumda, okul disiplin kurulu uyarma, mahrumiyet ve kınama cezası verebilir, ancak genellikle okuldan uzaklaştırma cezası öğrenciye verilmektedir.

Okulda sigara bulundurmak yasak mı, cezası var mı?

Okulda yönetmelikle yasaklanmış olan ürünleri taşımak yasaktır. Bu ürünler arasında sigara da bulunur. Sigara paketi bulundurmak veya yakalanmak, disiplin kuruluna sevk edilmenize ve kınama, uzaklaştırma gibi cezalar almanıza neden olabilir, hatta sigara içmeden sadece sigara paketi bulundurmak bile disiplin kuruluna sevk edilmenize neden olabilir.

Okul dışında, kapısında sigara içmek yasak mı?

Okulların önünde veya öğrencilerin görebilecekleri diğer okul çevresinde sigara içmek yasaktır. Bu yasağın ihlali durumunda sadece öğrenciler değil, aynı zamanda öğretmenler ve okul çalışanları da idari para cezasına çarptırılabilir.

Okulda sigara içme cezası nereye ödenir?

Okulda veya diğer alanlarda uygulanan sigara içme cezası, tutanakta nereye ödeneceği belirtilir. Bu cezalar idari para cezası olarak kabul edilir ve tutar okulun mal müdürlüğüne ödenir.

Bu yazımızda, ortaokul, lise, ilkokul gibi okullarda uygulanan sigara içme cezaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Okulda okul formasıyla sigara içmek, okula sigara getirmek gibi konular hakkında sorularınız varsa, yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.

18 Yaş Altı sigara içmenin cezası nedir?

18 yaş altında sigara içmek için ceza nedir? B) 18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünleri satan ve sunanlar, Türk Ceza Kanununun “Sağlık için tehlikeli madde temini” başlıklı 194. maddesi uyarınca 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Okulun ne kadar uzağında sigara içilir?

Okulun ne kadar uzakta sigara içilir? Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargile, tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri için, okul ve yurtların kapısından en az 500 metre uzakta olmaları gerekmektedir.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.