ÖYP Sonuçları Açıklandı!

ÖYP Sonuçları Açıklandı! 4-19 Ocak tarihleri arasında tercih işlemleri alınan ve dün akşam açıklandıktan snuçlar kısa süre sonra geri çekilen ÖYP araştırma görevlisi kadroları için tercih sonuçları YÖK tarafından yeniden erişime açıldı.Atamanızın yapılabilmesi için 22 Ocak 2016 – 05 Şubat 2016 tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle birlikte yerleştiğiniz üniversiteye başvurmanız gerekmektedir.

1. Lisans diplomasının aslı veya noter tasdikli örneği
2. Lisans mezuniyetinize ilişkin Transkript’in aslı
3. Yerleştirmenize esas beyan ettiğiniz ALES sonuç belgesi
4. Ales’ten muaf iseniz doktora eğitimini tamamladığınıza dair ya da öğretim elemanı olarak çalıştığınıza dair belge
5. Yerleştirmenize esas beyan ettiğiniz Yabancı Dil sınav Sonuç Belgesi
6. 12 Adet fotoğraf
7. Araştırma Görevlisi olarak çalışmanıza engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu

[button link=”https://yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG/” size=”large” target=”new” color=”red”]ÖYP 2016 Sonuçları için tıklayın[/button]

Öğretim Üyesi yetiştirme Programı (ÖYP)

Ülkemizde üniversitelerin sayılarının hızla artmasına karşılık öğretim üyesi sayısı aynı hızla artamamıştır. Bu yüzden üniversitelerin öğretim üyesi /elemanı grubunun tabanını oluşturan araştırma görevlilerini yetiştirmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyacı göz önünde bulunduran YÖK, uzun yıllardır Üniversitelerin kendi bünyesinde alımını yaptığı bu programı 2010 yılından sonra merkezi atama sistemine yani ÖYP usule dönüştürmüştür. Özellikle yeni kurulan üniversitelerin Öğretim Üyesi ihtiyacını karşılamak için düzenlenen bu programda yeterli yabancı dil puanı olmayan akademisyen adaylarına da fırsat verilmektedir. ÖYP ile atanan araştırma görevlilerine çeşitli fırsatlar sunulmaktadır; yeterli yabancı dil puanı olmayan adaylar yurtiçi dil merkezlerinde 6 ay süreyle dil eğitimi görmektedir. Bu dil eğitimini başarı ile tamamlayan adaylara yine program kapsamında 6 aya kadar yurtdışında yabancı dil eğitim olanağı tanınır. Ayrıca atanan ve 65 dil barajını geçen araştırma görevlilerine projelerinde ve (kendileri ve danışmanları için) yurtdışı seminerlerine katılmaları amacıyla 20 bini Yüksek lisans eğitimine devam ederken 30 bini ise doktora eğitimi süresince olmak üzere 50 bin liralık bir ödenek ayrılmaktadır. ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlileri, ilgili şartları sağlamaları durumunda, yüksek lisans tez araştırma desteği ile en fazla 3 ay, doktora tez araştırma desteği ile ise en fazla 1 yıl yurtdışına gönderilebilmektedir. Burs Şartları Program kapsamında atanan araştırma görevlileri ülkemizde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlar ve atandıkları üniversitelere Dr. araştırma görevlisi olarak geri dönerler. Ancak araştırma görevlilerinin ilgili şartları sağlaması ve kadrolarının bulunduğu üniversitelerin ve YÖK yürütme Kurulunun uygun bulması halinde doktora eğitimlerini 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca yurtdışında yapabilirler.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Engelli Kamu Personeli Sınav Başvuruları 23 Şubat’ta Başlıyor