Rami Kütüphanesi Nerede? Nasıl Giderim?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rami Kütüphanesi nerede, nasıl giderim, rami kışlası kütüphanesi saat kaça kadar açık, kimler kullanabilir, toplam kapasitesi nedir, içerisinde hangi kütüphaneler vardır? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık. Detaylar yazımızda…

Rami Kışlasından, Rami Kütüphanesine

Rami Kışlası, 1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasının ardından, Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye ordusu için inşa edilmiştir. 1828 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1828-29 Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Sultan II. Mahmud’un karargahı olarak hizmet vermiştir ve 1836-1837 yılları arasında Mühendishane talebelerinin de kışla içinde bulunan Mekteb-i Harbiye‘ye taşınması ile sadece askerî bir üs olmaktan çıkarak bir bilim yuvası kimliğini de kazanmıştır. I. Dünya Savaşı’nın ardından tahrip olan Rami Kışlası, Cumhuriyet Dönemi’nde işlevini koruyarak 1971 yılına dek askerî amaçlı kullanılmıştır. Bu tarihten sonra kışla mülki idareye devredilmiştir.

Rami Kütüphanesi hazırlık süresi ve restorasyonu

Rami Kışlası, 250 yılı aşkın bir tarihi olan bir yapıdır. Kütüphane olarak yeniden yapılandırma fikri, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” çalışmalarına dayanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa projesi, 2014 yılında başlamıştır. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yürütülmüştür ve 3 aşamada gerçekleştirilmiştir ve 2023 yılında tamamlanmıştır.

Rami Kutuphanesi Nerede Nasil Giderim 1

Rami Kütüphanesine Nasıl giderim?

Rami Kütüphanesine otobüsle ulaşmak için 37A, 37E, 37Y, 38B numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Talimhane Caddesi durağında inmeniz gerekmektedir. Durak ve kütüphane arasında yürüme mesafesi 5 dakika sürer.

Kütüphaneye metro ile ulaşmak için M1A ve M1B hattını kullanabilirsiniz.

Kütüphaneye minibüs ile ulaşmak için A-27 ve A-74 numaralı minibüs hatlarını kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerin Rami Kışla Caddesi veya Talimhane Caddesi durağında inmeleri gerekmektedir.

Kütüphaneye tramvay ile ulaşmak için T4 Topkapı- Mescid-i Selam Tramvay hattını kullanabilirsiniz. Rami durağında inerek kütüphaneye ulaşabilirsiniz.

Kütüphaneye özel aracınız ile de ulaşabilirsiniz. Özel aracınızı Eyüp Belediyesi tarafından işletilen 500 araç kapasiteli ücretli bir otoparkta park edebilirsiniz.

Kütüphane saat kaç aralığında hizmet verecek?

Rami Kütüphanesi, haftanın her günü ziyaret edilebilir ve yerleşke içinde yer alan “Okuma Salonları” 7 gün 24 saat aralıksız hizmet sunmaktadır.

Bebek ve Çocuk Kütüphanesi

Her Gün, 09.00-20.00

Yetişkin Kütüphanesi

Her Gün, 09.00-20.00

İhtisas Kütüphaneleri

Her Gün, 24 saat

Multimedya Bölümü

Her Gün, 09.00-20.00

Gençlik Kütüphanesi

Her Gün, 09.00-20.00

Atatürk İhtisas Kütüphanesi

Her Gün, 09.00-20.00

Yazma Eserler Kütüphanesi

Her Gün, 09.00-20.00

Aradığım kitabın hangi kütüphanede olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Kütüphanede, kitabı aramak için koridorları, okuma salonları ve ana kollar üzerinde yer alan kiosklardan faydalanabilirsiniz. Bu kiosklardan aradığınız kitabın koleksiyon bilgilerine erişebilirsiniz.

Rami Kütüphanesi Nerede? Nasıl Giderim?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin