Süpervizör Nedir, Nasıl olunur? 2023

Süpervizör nedir, ne demektir, kimdir, kime denir? Süpervizör ne iş yapar, görevleri nelerdir? Süpervizör nasıl olunur, olmak istiyorum nasıl olurum? Süpervizör olma şartları nelerdir, kimler olabilir, maaşları ne kadardır, çalışma alanları ve meslek hakkında detaylı bilgi içeriğimizde…

Süpervizör nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Süpervizör, günümüzde işletmelerde üst düzey çalışanlar arasında yer alan ve yaygın olarak bilinen adı ile süpervisor olarak tanınan bir pozisyondur. Süpervizörler, işletmelerde aktif olarak çalışan elemanları denetlemekte, sunduğu raporları toplayarak yöneticilere sunmakta ve iş akışını denetlemektedirler. Özellikle market ve perakende sektörü gibi çeşitli sektörlerde sıkça karşımıza çıkmaktadırlar. Süpervizörler, astlar ve üstler arasındaki iletişimi sağlamakta, çalışma akışını denetlemekte ve sektöre göre farklı görevler yerine getirmektedirler. Süpervizörler ne iş yapar, görevleri, yetkileri ve sorumlulukları bakımından sektöre göre değişebilmektedir.

Süpervizör ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Son dönemlerde süpervizör mesleği daha sık karşımıza çıkmakta, bu durumun en önemli sebebi işletmelerde çalışan sayısının artması ile birlikte işletmede düzenin sağlanması ve üst-alt ilişkilerinin denetlenmesinde oluşan ihtiyacın arttığıdır. Artık işletmelerde amirlerin vermiş olduğu direktiflerin yerine getirilip getirilmediğinin bizzat kendilerinin kontrol etmesi yerine, bu işlemi süpervizörler aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu nedenle meslek gelecekte de popülaritesini arttıracak ve işletmelerde önemli bir rol oynayacaktır. Tam olarak süpervizör ne iş yapar sorusunu cevap vermek gerekirse, bir işletmede çalışma akışını denetlemek, üst-alt ilişkileri yönetmek ve direktiflerin uygulanmasını kontrol etmek gibi görevleri yerine getirmektedir.

 • İşlerin aksamamasını sağlamak,
 • İşlerin tam yapıldığını denetlemek,
 • İşlerin zamanında yapılması için kontrol sağlamak,
 • Mesai saatlerinde problem yaşanmasını engellemek,
 • İş güvenliği ile ilgili gerekli eğitimlerin alınmasını sağlamak,
 • İş güvenliği ile alakalı olan kontrolleri ve gereklilikleri yapmak,
 • Üretimin her aşamasından bilgi sahibi olmak ve gerekli yerlere geri dönüş sağlamak,
 • Gün sonunda sorunsuz biten mesainin raporlarını bir üste ulaştırmak ve eksikleri tamamlamaktır.

Süpervizör nasıl olunur?

Süpervizör olmak için belirli bir eğitim veya lisans gerekliliği bulunmamaktadır. Ancak, sektöre ve iş yerine göre süpervizör olma şartları farklılık gösterebilir. Önemli olan temel şart ise deneyimdir. Çünkü süpervizörler, işletmede çalışma akışını denetlemekle beraber ast ve üst ilişkilerini de yönetmeleri gerekmektedir. Bu nedenle süpervizörlerin meslekte deneyimli olmaları gerekmektedir.

Süpervizör olma şartları nelerdir?

Süpervizör olmak isteyen kişilerin;

 • Strese dayanıklı olmaları,
 • İnsan ilişkilerinde başarılı olmaları,
 • Kriz durumlarında yönetim becerisi göstermeleri,
 • İyi bir planlama yapabilmeleri,
 • Gerçekçi hesaplar yapabilmeleri, gibi özellikler taşımaları gereklidir. Bu özelliklere sahip olan kişilerin süpervizör olarak son derece başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Süpervizör nerelerde çalışabilir, çalışma alanları nasıldır?

Süpervizör olarak görev yapan kişiler, marketler, anket firmaları, hastaneler, lojistik firmaları gibi birçok sektörde çalışma imkanına sahiptir. Bu meslek, herhangi bir ihtiyaç duyulan sektörde faaliyet göstermekte olan bir pozisyondur. Bu yazımızda, süpervizör pozisyonunun anlamını, görev tanımını ve nasıl olunabileceğini detaylı olarak açıkladık. Konu hakkında herhangi bir sorunuz, sorunuz ya da görüşünüz varsa yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, süpervizörlerin ne kadar maaş kazandıklarını Süpervizör Maaşları yazımızda inceleyebilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Süpervizör 2023 Maaşları