UMKE Nedir? UMKE Gönüllüsü Nasıl Olunur? 2024

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UMKE” kısaltması, “Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi” anlamına gelir. UMKE Gönüllüsü, Türkiye’de afet ve acil durumlarda sağlık hizmeti sunmak için oluşturulmuş bir ekiptir. Görevleri arasında, doğal afetler, kazalar, yangınlar, terör olayları gibi acil durumlarda yaralıların tıbbi müdahale ve tahliyesini yapmak yer alır.

UMKE çalışanı olmak için, sağlık alanında bir eğitim almış olmak gerekir. UMKE personeli, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılabilir ve ardından görevlendirilir. UMKE personeli, genellikle gönüllü veya sözleşmeli olarak çalışır. Sözleşmeli çalışanlar, belirli bir ücret alırlar.

UMKE Nedir? 

UMKE, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin kısaltmasıdır. Gönüllülerden oluşan ekipleri, afet gibi acil durumlarda bölgeye intikal ederek yardım sağlar. Ekipler, en az bir doktorun yer aldığı gruplara ayrılarak iş bölümü yapar. UMKE, acil durumlara hızlıca müdahale eden medikal gönüllülerden oluşan bir kuruluştur. 1999 yılında Türkiye’de yaşanan büyük deprem, yardım konusunda başarısızlıkla sonuçlanarak birçok can kaybına neden oldu. Bazı insanlar gönüllü olarak yardım etti, ancak medikal eğitimleri olmadığından birçok sorunla karşılaşıldı.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve altında faaliyet gösteren bir kuruluş olarak UMKE, 2003 yılında kuruldu. Daha sonra Van depremi meydana geldiğinde, UMKE ekipleri sayesinde medikal eğitim almış gönüllüler, Marmara depremine kıyasla daha büyük bir gelişme kaydederek önemli kurtarma çalışmalarına imza attılar. Bu olay, UMKE kuruluşunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu kanıtladı.

UMKE Gönüllüsü nasıl olunur? 2023

Herkes UMKE gönüllüsü olabilir. Ancak UMKE çalışanları tamamen medikal eğitimi olan gönüllülerden oluştuğu için başvurularda öncelik, medikal eğitimi olan kişilere verilir. Genel olarak başvurular, medikal eğitimi olan kişilere öncelik tanındığından, ekiplere katılmak için medikal eğitimi olan gönüllüler tercih edilir. UMKE gönüllüsü olmak isteyen herkes, bulundukları şehirdeki Sağlık Müdürlüğü’ne giderek Afetlerde Sağlık Hizmetleri bölümüne başvurabilir. Başvurular, medikal eğitimi olan kişiler öncelikli tercih edilerek değerlendirilir. Eğer medikal eğitiminiz varsa ve seçilirseniz, UMKE’nin istediği belirli bir eğitimi tamamlamanız gerekebilir.

Umke Nedir Umke Gonullusu Nasil Olunur 1

UMKE gönüllüsü maaş alır mı? 

UMKE’ye gönüllü olarak katılmak isteyenler, öncelikle Sağlık Müdürlüğü’nün Afetlerde Sağlık Hizmetleri bölümüne başvurmalıdır. Burada medikal eğitimi olanlar tercih edilir. UMKE Temel Eğitimi’ni başarıyla tamamlayanlar, resmi olarak UMKE gönüllüsü olarak kabul edilirler. Gönüllüler, belli aralıklarla medikal eğitimler alarak kendilerini geliştirebilirler. UMKE, tamamen gönüllülerden oluştuğu için herhangi bir maaş veya ücret vermemektedir. UMKE gönüllüsü olduktan sonra, bölgenizde afet ya da yardım ihtiyacı olduğu zaman belirli kişilere haber verilerek merkezde ekip toplanır. Gerekli ekipman ve malzemeler hazırlanarak hızlı bir şekilde yardım çağrısının yapıldığı yere gidilir. UMKE tamamen gönüllülerden oluştuğu için herhangi bir maaş veya ücret ödemesi yapılmamaktadır.

UMKE Nedir? UMKE Gönüllüsü Nasıl Olunur? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin