Belediye encümeni nedir, nasıl olunur? 2024

Belediye Encümeni nedir, nasıl olunur? Belediye yapısı içinde bulunan kurumlardan biridir. Tek bir kişi olarak görülebilir ama aslında beş ila yedi üyeden oluşan bir kurumdur. Tam olarak Belediye Encümeni nedir?

Belediye encümeni nedir, ne demektir, kime denir, kimdir?

Belediye Encümeni, belediye meclisi hakkında her tür görüş sunma yetkisi olan, kanun tarafından belirlenen cezaların uygulamasını yöneten bir belediye yönetim kurumudur. Belediye yönetiminden sonra ikinci en güçlü kurumdur. Belediye Encümenleri tam olarak ne yaparlar?

Belediye encümeni ne iş yapar, görev yetki ve sorumlulukları nelerdir?

Belediye Encümeni’nin birçok görevi, yetkisi ve sorumluluğu vardır. Bu konulara değinildiğinde tam olarak Belediye Encümenliği daha iyi anlaşılacaktır.

Stratejik plan ve yıllık çalışma programını inceleyip belediye meclisine görüş sunarlar.

Yıllık çalışma programındaki işler için kamulaştırma kararları alır ve uygular.

Öngörülen olmayan giderlerin harcama yerlerini belirler.

Bütçedeki fonksiyonel sınıflandırma alt seviyeleri arasında aktarma yapar.

Kanun tarafından belirlenen cezaları verir.

Vergi, resim ve harçlar dışındaki belediye uyuşmazlıkları için anlaşma ile çözüm bulunmasına karar verir.

Taşınmaz mal satımı, trampası ve tahsisi için meclis kararlarını uygular; süresi 3 yılı aşmamak üzere kiralanmasına karar verir.

Genel açık alanların açılış ve kapanış saatlerini belirler.

Diğer kanunlar tarafından Belediye Encümenine verilen diğer görevleri yerine getirir.

Belediye encümeni nasıl olunur, nasıl seçilir?

Belediye encümeni üyeleri, belediye meclisi tarafından gizli oy yöntemiyle seçilir. Genelde yarısı encümen sayısı gizli oy ile belirlenir, diğer yarısı ise belediye başkanı tarafından belirlenir. Belediye encümeni üyeliği için başvuru yoktur, sadece belediye meclisi ve belediye başkanı tarafından seçim yapılır.

Belediye encümeni kaç kişiden oluşur, sayısı kaçtır?

Belediye Encümeni üye sayısı, il ve ilçe belediyelerine göre farklıdır. İl belediyeleri ve nüfusu 100.000’den fazla olan belediyelerde, belediye meclisi her yıl üyeleri arasından gizli oy ile seçeceği üç üye, mali hizmet birimi amiri ve belediye başkanının birim amirlerinden seçeceği iki üye olmak üzere toplam 7 üyeden oluşur. Diğer belediyelerde ise, belediye meclisi her yıl üyeleri arasından gizli oy ile seçeceği iki üye, mali hizmet birimi amiri ve belediye başkanının birim amirlerinden seçeceği bir üye olmak üzere toplam 5 üyeden oluşur. Belediyenin büyükşehir olup olmaması belediye Encümeni üye sayısını etkilemez.

Belediye encümeni başkanı kimdir?

Belediye Encümeni Başkanı belediye başkanıdır. Toplantılar onun liderliğinde yapılır. Başkan olmadığında, belediye başkanı tarafından atanmış başkan yardımcısı veya bir encümen üyesi toplantıyı yönetir. Ayrıca, ilgili birim amirleri görüşlerini açıklamak için toplantıya çağrılabilir ancak oy hakkı yoktur.

Belediye encümeni ne zaman, ne kadar aralıklarla toplanır?

Belediye Encümeni, haftada en az bir kere toplanır. Bu toplantılarda belediyenin öncelikli konuları ele alınır ve çözüm yolları üretilir. Belediye Encümeni, belediye yönetiminde çok önemli bir rol oynar.

Belediye encümeni toplantısı

Belediye encümeni, belirlenen zaman ve tarihte toplanır ve en az haftada bir kez yapılır. Başkan, acil durumlarda toplantı çağırabilir. Toplantıya katılanların çoğunluğu karar verir ve eşit oy olduğunda başkanın bulunduğu taraf sayılır. Çekimser oy kullanılamaz. Gündem başkan tarafından hazırlanır ve üyeler de teklif edebilir. Belediye başkanı tarafından havale edilmeyen konular görüşülemez. Encümende alınan kararlar başkan ve üyeler tarafından imzalanır ve karara muhalif olanlar gerekçelerini açıklar.

Belediye encümeni görev süresi ne kadardır?

Belediye başkanımız 5 yıl boyunca seçilir. Ancak belediye encümeni görev süresi farklıdır. Belediye encümeni görev süresi 1 yıldır. 1 yıl sonunda, belediye encümeni azası tekrar belirlenmek için seçim yapılır. Geçmişte belediye encümenliği yapan kişiler bu seçimde tekrar katılabilir ve belediye encümeni seçilebilirler.

Bu yazımızda belediye encümeni tarafından seçilir, halk mı seçer, belediye encümeni nasıl seçilir, gereksinimler nelerdir, kimler olabilir, nasıl başvuru yapılır, yaş sınırı nedir, kaç yılda bir seçilir, belediye encümen toplantısında başkan kimdir gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Sorularınız, sorunlarınız veya fikirlerinizi yorum bölümümüzden paylaşabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Okulda Sigara İçmek ve Bulundurmak Suç Mu? 2024