Protokol Plakaları Listesi Nedir? 2024

“Belki daha önce karşılaşmışsınız ama sahibi kim olduğunu bilmediğiniz bir araba vardır ki o arabanın protokol plakası kırmızı renklidir. Eğer kırmızı renkli plakaları kimlerin kullandığını ve neden verildiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz.

Devlet protokol plakaları nelerdir, kimlere aittir?

Trafikte her gün farklı renkte plakalar görürüz. Bu plakalar bazen yurt dışından gelen araçların, bazen de resmi görevlilerin araçlarının plakalarıdır. Bu nedenle, bu araçların sahipleri kim olduğu konusunda merak duyarız. Özellikle kırmızı plakalı araçlar bu konuda en çok merak edilen araçlardır. Sayfamızda devlet protokol plakalarının hangileri olduğunu ve bu araçları kimlerin kullandığını anlatıyoruz.

Kırmızı plaka nedir, kimlere aittir?

Devlet protokol plakaları listesi, kamudaki görevlerine göre sıralanmıştır. Plaka numarası olarak en küçük olanlar en önemli kişileri ifade etmektedir. Aşağıda devlet protokol araç plakalarının listesi yer almaktadır.

0001 plaka TBMM Başkanı’nın aracına aittir.

0002 plaka Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’nın aracıdır.

0003 plaka daha doğrusu 0003-0036 kırmızı plakalı araç Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın aracıdır.

0004 plaka Genel Kurmay Başkanı’nın aracıdır.

0005 plaka Dış işleri Bakanı’nın aracıdır.

0007 plaka Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın aracıdır.

0011 plaka Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aracıdır.

0016 kırmızı plaka Milli Savunma Bakanı’nın aracıdır.

0017 plaka İçişleri Bakanı’nın aracıdır.

0018 plaka Hazine ve Maliye Bakanı’nın aracına aittir.

0021 plaka Sağlık Bakanı’nın aracıdır.

0023 kırmızı plaka Tarım ve Orman Bakanı’nın aracıdır.

0025 plaka Ticaret Bakanı’nın aracıdır.

0026 plaka Milli Eğitim Bakanı’nın aracıdır.

0027 plaka Kültür ve Turizm Bakanı’nın aracıdır.

0028 plaka Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın aracıdır.

0029 kırmızı plaka Kuvvet Bakanı’nın aracıdır.

0033 kırmızı plaka Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın aracıdır.

0035 plaka Adalet Bakanı’nın aracıdır.

Göreceğiniz kırmızı plakalı araçlar, devlet protokol sıralamasına göre sıralanmıştır. Bu araçlar, devlet yönetim kademesinin plakası olarak da tanımlanabilir. Bu resmi plakalar sadece numaradan oluşur ve önlerine veya arkalarına hiçbir eklenti yapılmaz. Trafikte öncelikli geçiş hakkına sahip olan bu araçlar, devletin üst kademesi tarafından kullanılmaktadır.

Kırmızı renkli plakalar sadece devlet protokolü için değil, aynı zamanda TBMM üyeleri için de verilmektedir. Ancak, bu plakalar diğer kırmızı plakalardan farklı olarak, TBMM ibaresi ile başlar. Bu plakaların sayısı da oldukça fazladır. Üst düzey TBMM çalışanları bu plakaları kullanmaktadırlar. Örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

TBMM 015

TBMM 066

TBMM 037

Başında TBMM ibaresi olan ve kırmızı renkteki plakalar, milletvekilleri gibi TBMM üyeleri tarafından kullanılır.

Cumhurbaşkanının araç plakası nedir?

Cumhurbaşkanımızın kullandığı aracın plakası, diğer plakalardan farklı olarak kırmızı değildir. Cumhurbaşkanının aracında cumhurbaşkanlığı forsu bulunur. Ancak, bazen sadece bu fors kullanılırken, bazen de CB 001 plakası kullanılır.

Protokol Plakalari Listesi Nedir 1

Milletvekili makam araçları plakaları nedir?

Kırmızı plakalar konusunda en çok merak edilenlerden biri de milletvekillerinin kullandığı araçların plakalarıdır. Bilinenin aksine, milletvekillerinin kırmızı plaka kullanma yetkisi yoktur. Onların arabalarında çakarlı lamba olabilecek araçlar, standart plakalı araçlardır.

Protokol plakaları olarak da bilinen kırmızı plakalar, kırmızı rengi üzerine kabartmalı altın yazılı olan plakalardır. Bu yazıda, protokol plaka kodları ve plakanın kime ait olduğu gibi konular hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz. Ayrıca, standart plakaların sahiplerini öğrenmek için diğer Plaka Kime Ait sayfamıza da bakabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İkametgah – Adres Sorgulama 2024