Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi? 2024

Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bekçi polisliğe geçiş yapılabilir mi? Bekçilerin polis olma şansları var mıdır ve eğer var ise ne gibi şartlar aranmaktadır? Bekçilikten polis olma hakkında daha ayrıntılı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Bekçilik mesleği, gençler arasında oldukça popülerdir ve özellikle askerden sonra geçiş yapmak isteyen gençler için tercih edilir. Bu nedenle, bekçilik mesleğinden polis mesleğine geçiş yapma fikri de gençler arasında yaygındır. 2017 yıllarından itibaren bekçilik mesleği, polisliğe kıyasla daha çok ilgi görmekte ve gençlerin hayalleri arasında yer almaktadır.

Bekçiler, devlet tarafından atanmış gece nöbetlerini yapan memurlardır. Önceki yıllarda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri, polisliğe geçiş yapabileceklerine dair haberler almışlardır. Ancak günümüzde bekçilikten polisliğe geçiş yapma imkanı yoktur. Bekçi olan bir kişi polis olamaz. Ancak son dönemlerde artan bekçi alımları ile bu durum bir kanun teklifiyle değişebilir. Bekçiler, polisler gibi 6 aylık bir eğitim alırlar ve polislerin alması gereken eğitimleri tamamlar.

Bekçi Polisliğe geçebilir mi? 

Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi?
Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi? 2024

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, 2017 yılında yapılan bir kanunla polisliğe geçiş imkanını kaybetti. Polis olmak için KPSS şartını yerine getirmek gerekir. 2017 yılında çıkarılan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun 13. maddesine göre; atamalar ve yükselmeler, bekçi kadrosuna göre değişkenlik gösterir. Bir üst düzeye yükselmek için fiilen 3 yıl çalışmış olmak gerekir ve sicilinin temiz olması gerekir. Bu yükselme sadece bekçilik mesleği ile ilgili bir yükselmedir ve Bekçi Polisliğe Geçiş imkanı bulunmamaktadır.

Bazı durumlarda, bekçilerin 3, 5, veya 7 yıl çalıştıktan sonra polisliğe direk geçiş yapabilecekleri yönünde yazılar bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler yanıltıcıdır ve yasalara göre bekçilerin polis olma şansı yoktur. Bekçiler ve polisler farklı mesleklerdir ve ayrı çalışırlar, ancak aynı görevleri yerine getirmek için birlikte çalışabilirler.

POMEM Şartları Nelerdir?

Bekçilikten Polisliğe geçiş için neler gerekir?

Mahalle ve Çarşı Bekçi Polisliğe Geçiş yapmak için tek bir yol izlemek zorundadır. Bu yol, bekçilikten istifa etmek ve KPSS şartını yerine getirmektir. Lise ve üniversite mezunları KPSS’ye girerek barajı geçtiklerinde polisliğe başvurabilirler. Eğer bir bekçi polis olmak istiyorsa, resmi olarak bekçilik görevinden istifa etmeli ve KPSS sonucuyla polisliğe başvurmalıdır. Ancak, memurluktan istifa edildiği için mülakat sırasında bazı sıkıntılar oluşabilir. Peki Bekçilikten Zabıtalığa Geçiş Yapılabilir Mi? yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazıda, bekçilikten sonra polis olma konusunda bilgi verdik. Eğer bu konuda merak ettikleriniz varsa, yorum bölümünde sorularınızı ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bekçi Polisliğe Geçebilir Mi? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin