Evlilik Kimlik Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? 2024

Evlilik kimlik değiştirme işlemi, yapılması gereken diğer resmi işlemler nelerdir? Evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası, evlendikten sonra pasaport değiştirme, evlendikten sonra ehliyet değiştirme, evlendikten sonra ikametgah değişikliği ve daha fazlası konusunu detaylı bir şekilde ele aldığımız yazımızda...

Evlilik Kimlik Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evlilik kimlik değiştirme nasıl yapılır? Yapılması gereken diğer resmi işlemler nelerdir? Evlilik yapmış bireylerin kimlik işlemleriyle ilgili adım adım neler yapmaları gerektiğini detaylı bir şekilde açıkladık. Evlilik nüfusa ne zaman işlenir? Evlendikten sonra kimlik nasıl değiştirilir? Yurt dışında evlenen Türk vatandaşlarının yapması gerekenler nelerdir gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle kimlik yenileme, sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştirdiğiniz o özel günün ardından gerçekleştirmeniz gereken önemli bir işlemdir. Özellikle eşinin soyadını alan kadınların resmi belgelerinde soyadlarının güncellenmesi gerekebilir. Ayrıca, evlendikten sonra muhtemelen ev adresiniz değişeceği için, adresinizin yer aldığı resmi belgelerin de aynı şekilde güncellenmesi önemlidir.

Buna ek olarak, nikahtan sonra teslim edilmesi gereken belgeler de bulunmaktadır. Bağlı olunan aile sağlığı merkezi ve banka hesapları da evlilik kimlik değiştirme unsurlardan sadece birkaçıdır. Evlendikten sonra kimlik değiştirme sürecinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunmaktadır. Tabii ki, bunlar hoş bir telaştır, ancak bu işlemleri başlatmak ve zaman kaybetmemek önemlidir. Aksi takdirde, bazı yaptırımlarla karşılaşma riski bulunmaktadır.

Belirttiğimiz gibi, evlilik nedeniyle kimlik yenileme, bu tür işlemlerin başında gelir. Ancak gerçekte yapılacak iş listesi biraz daha uzundur. Bu yazımızda, nikahtan sonra kimlik, pasaport, ehliyet gibi değiştirilmesi gereken belgeler ve bu süreçte yapılması gereken diğer tüm işlemler üzerinde odaklanacağız. Bu sayede nikahtan sonraki işlemlerle ilgili her detayı öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi ilk olarak yazıda ele alacağımız konuların bir listesini oluşturalım:

 1. Nikah sonrası işlemler arasında neler bulunmaktadır?
 2. Bu işlemlere ne zaman başlanmalıdır?
 3. Evlilik kimlik değiştirme işlemleri nasıl gerçekleştirilir?
 4. Yeni kimlikler evlendikten sonra değişecek mi?
 5. Evlendikten sonra erkek kimlik değiştirir mi?
 6. Nikahtan sonra kimlik değişimi süresi kısıtlı mı?
 7. Evlendikten sonra kimlik değiştirilmezse ne olur?
 8. Evlilik nedeniyle pasaport yenileme nasıl yapılır?
 9. Ehliyet soyadı değişikliği nasıl yapılır?
 10. Evlendikten sonra ikametgah değişikliği nasıl yapılır?
 11. Evlendikten sonra aile hekimi nasıl değiştirilir?
 12. Nikahtan sonra bankada soyadı değişikliği nasıl yapılır?
 13. Evlendikten sonra iş yerine verilecek evraklar nelerdir?
 14. Yabancı biriyle evlendikten sonra neler yapılması gerekir?
 15. Yurt dışında evlenen Türk vatandaşlarının yapması gereken işlemler nelerdir?

Gördüğünüz gibi, listemiz oldukça kapsamlı. Sizlere evlilik sonrası işlemler hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Şimdi hemen yapılması gereken şeyler hakkında genel bir bilgi vererek yazımıza başlayalım.

Kimlik Kartı Veriliş Tarihi Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Evlilik Kimlik Değiştirme İşlemleri Nelerdir?

Evlilik Kimlik Degistirme Islemi Nasil Yapilir 1
Evlilik Kimlik Değiştirme İşlemleri

Evlendikten sonraki işlemler genellikle resmi kurumlara değişen medeni hal, kimlik ve konaklama bilgileriyle ilgili bilgi sağlamayı içerir. Ayrıca, bazı şirketler evlendikten sonra çalışanlarından çeşitli belgeler talep edebilirler.

Evlilik sonrasında gerçekleştirilmesi gereken işlemleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Kimlik değiştirme
 2. Pasaport yenileme
 3. Ehliyet değiştirme
 4. İkametgah değişikliği
 5. Aile hekimi değişikliği
 6. İş yerine gerekli belgeleri iletme

Yukarıda sıralananlar, evlenen tüm vatandaşların gerçekleştirmesi gereken temel işlemleri içermektedir. Ayrıca, isteyen çiftler evlendikten sonra banka hesaplarını değiştirebilir veya ortak hesap açabilirler. Ek olarak, yabancı biriyle evlenen veya nikah işlemlerini yurt dışında tamamlayan vatandaşların konsolosluk kanalına iletmeleri gereken belgeler de bulunmaktadır.

Evlilik Nüfusa Ne Zaman İşlenir?

Evlilik işlemlerine başlamadan önce bir süre beklemek, önemli bir adımdır. Çünkü nikah kıyıldıktan sonra, evlilikle ilgili tüm belgeler toplanarak nüfus müdürlüğüne gönderilir ve burada soyadı ve medeni hal gibi değişen bilgiler veri tabanında güncellenir. Bu bilgiler nüfus müdürlüğünün veri tabanında değişmeden önce, herhangi bir kimlik belgesinde değişiklik yapmak mümkün değildir.

Evlilikle ilgili belgeler, nikahı kıyan makam tarafından 2 nüsha halinde nüfus müdürlüğüne gönderilir. Bu işlem için tanınan resmi süre 10 gündür. Yani nikah akdiniz imzalandıktan sonra en geç 10 gün içinde ilgili yerlere ulaşır ve böylece evlilik nüfusa işlenir.

Ne kadar süre beklememiz gerektiğini öğrendik. Şimdi sırayla bu süreçte yapılacak işlemlere göz atalım.

Evlilik Kimlik Değiştirme Nasıl Olur?

Evlilik sonrasında her iki tarafın medeni hali değişir. Bu durum önceden evlilik kimlik değiştirme işleminin hemen yapılmasını gerektiriyordu. Ancak yeni çipli kimliklere geçişle birlikte bu süreçte değişiklikler yaşandı.

Yeni kimliklere geçiş, erkeklerin evlilik sonrasında kimlik değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Artık evlenen erkeklerin nüfusa giderek kimliklerini değiştirmeleri gerekmiyor. Çünkü erkeklerde evlendikten sonra çipli kimlik üzerinde yer alan hiçbir bilgi değişmiyor. Sadece medeni hal bilgisinde farklılık oluyor, ki bu bilgi de çip içerisinde yer alır ve evlilik nüfusa bildirildiğinde otomatik olarak medeni hal bilgisi güncellenir.

Ancak kadınlar için durum biraz farklıdır. Özellikle soyadını değiştirerek eşinin soyadını almak isteyen kadınlar, evlilik kimlik değiştirme işlemlerini gerçekleştirmek durumundadır. Günümüzde kadınlar kendi soyadlarını kullanma hakkına sahiptir, ancak birçok kadın eşinin soyadını tercih etmektedir. Bu tercih, evlilik sonrasında kimlik değişikliği için birtakım başvuruların yapılmasını gerektirir.

Evlilik Kimlik Değiştirme konusunu açıkladık. Şimdi evlendikten sonra kimliğini değiştirmesi gereken kadınların neler yapacağına bakalım.

Evlilik Kimlik Değiştirme Nedir?

Kimlik değiştirme süreci, eskiden sancılı ve belge yoğun bir süreçken, artık devlet kurumlarının ortak veri tabanını kullanmasıyla daha kolay hale geldi.

Evlilik kimlik değiştirme işlemi için randevu almanız gerekiyor. Bu randevuyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden oluşturabilirsiniz. Bunun için bölüm sonunda verilen linke tıklamanız yeterli olacaktır. Alternatif olarak, Alo 199 çağrı hattını arayarak da kimlik değiştirme randevusu alabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle kimlikteki soyadı değişikliği için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • En az altı ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi kimliğinizi gösteren bir belge”

Eğer daha önce çipli kimlik kartına başvuruda bulunmadıysanız ve ilk defa çipli kimlik kartı alıyorsanız, parmak ve avuç içi iziniz kaydedilecektir. 2024 yılı için belirlenen yeni kimlik kartının ücreti 83 TL’dir; ancak önceki kimliğinizi kaybettiyseniz, bu ücret 166 TL olacaktır. Ödemeleri anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz Gelir İdaresine bağlı İnteraktif Vergi Daire üzerinden kredi kartı ile yeni kimlik ücretini ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlgili siteye bağlanmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra, yeni kimliğiniz adresinize gönderilecektir. Bu işlem genellikle 7-10 gün sürebilir. Yeni kimlik başvurusu yaparken eski kimliğiniz geçerliliğini kaybeder, ancak yeni kimliğiniz gelene kadar ehliyet, pasaport gibi belgeleri kimlik yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca başvuru esnasında görevlilere geçici kimlik kartı talebinde bulunarak bu belgenin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Evlendikten sonra kimlik değiştirme sürecini, gerekli belgeleri ve ücretleri anlattık. Şimdi ise kimlik değişimi yapmazsak ortaya çıkabilecek olası sorunlara göz atalım.

Evlilik Kimlik Değiştirme
Evlilik Kimlik Değiştirme

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmezsek Ne Olur?

Eskiden evlilik sonrası 30 gün içerisinde kimlik değiştirilmemesi durumunda bir ceza ödenmesi gerekiyordu. Ancak şu anda kimliklerde medeni hal hanesi bulunmadığı için, nikah sonrası kimlik yenileme zorunluluğu ortadan kalktı. Dolayısıyla çiftlerin evlendikten sonra kimliklerini değiştirmemeleri herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Ancak bu noktada, soyadını değiştirmek için kimliği değiştirmenin gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu değişiklik için belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Yani dilediğiniz zaman soyadınızı değiştirmek için yeni kimlik başvurusu yapabilirsiniz.

Kimlik değiştirme konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Şimdi ise pasaport işlemleri hakkında konuşalım.

Evlendikten Sonra Pasaport Değiştirme

Soyadı değişikliğini tercih eden kadınlar için, kimlikleri gibi, pasaportlarını da yenilemeleri gerekmektedir. Özellikle evlendikten kısa bir süre sonra yurt dışına çıkmayı planlayan kadınlar için bu durum önem arz etmektedir. Çünkü kimliğini değiştiren bir kadın, pasaportundaki soyadı değişikliği için gerekli işlemleri yapmazsa, kimlik bilgilerinde tutarsızlık oluşabilir ve bu durum yurt dışına çıkarken sorun yaşanmasına neden olabilir. Evlilik nedeniyle pasaport değişimi nasıl yapılır, şimdi de bu konuya odaklanalım.

Evlendikten Sonra Pasaport Nasıl Değiştirilir?

Pasaport başvurusu için, bölüm sonunda verilen link üzerinden randevu almanız ve randevu saatinden en az yarım saat önce nüfus müdürlüğünde gerekli belgelerinizle bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca, randevu almak için Alo 199 hattını da arayabilirsiniz. Pasaport birimi artık önceki dönemde emniyet müdürlüklerine bağlı olarak hizmet verirken, şu anda nüfus müdürlükleri bünyesinde hizmet vermektedir.

Evlilik sonrasında pasaport değişikliği için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kimliği belirten bir belge
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair bankadan alınan dekont
 • Eğer varsa eski pasaportun aslı
 • Fotoğrafın en fazla 6 ay içinde çekilmiş olması ve net bir şekilde tanınabilir olması pasaport değişikliği için önemlidir.

2024 yılında geçerli olan pasaport ücretleri, tercih ettiğiniz süreye bağlı olarak 689 TL ile 3295 TL arasında değişmektedir. Pasaport defter bedeli ise sabit bir ücret olan 501 TL’dir.

Bu bağlamda önemli bir detayı belirtmek gerekirse, pasaport başvurusu yapılırken hem pasaport harcı hem de defter ücreti ödenir. Pasaport harcı, belgenin geçerlilik süresine göre değişkenlik gösterirken, defter ücreti sabit tutulmuştur. Eğer pasaportun süresi bitmeden defter tükenirse veya pasaport hasar görürse, yeni pasaporta geçiş yapabilmek için yalnızca defter ücreti ödenmesi yeterli olacaktır. Bu durumda, süresi devam eden bir pasaportunuz varsa sadece defter harcını ödeyerek değişim yapabilirsiniz.

Pasaportunuzu en fazla 10 yıl süreyle kullanabileceğinizi unutmayın. Eğer bu süre zarfında kimlik bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olursa, pasaportunuzu tekrar değiştirmeniz gerekecektir.

Pasaport işlemleri tamamlandı. Şimdi evlilik sonrası ehliyet değiştirme süresi, ücreti ve işlemleri konusunda bilgi verelim. Ehliyet değiştirme randevusu almak için TIKLAYINIZ.

Evlendikten Sonra Ehliyet Değiştirme

Evlilik sonrasında soyadı değişen kadınların ehliyetlerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için nüfus müdürlüğünden randevu almanız önemlidir. Randevu işlemini aşağıdaki linkten gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gerekli belgeler şunlardır:

 • Eski ehliyetiniz
 • Kimlik, pasaport gibi kişiyi belirten bir belge
 • Sürücü sağlık raporu
 • Evlilik nedeniyle ehliyet yenileme ücreti, toplamda 15 TL’yi ödediğinize dair banka dekontu (13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunuzu belirten bir belge

Ehliyet değişimi için yapılması gerekenler bu şekildedir. Şimdi sıra ikametgah taşıma işlemlerinde. Ehliyet değiştirme randevusu almak için TIKLAYINIZ!

Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir nedenle gerçekleşen ikametgah değişikliği, resmi kurumlara bildirilmesi gereken yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle, evlendikten sonra eviniz değiştiyse, ikametgah adresi değiştirme işlemlerini tamamlamanız önemlidir. Eğer ikametgah değişikliğini 20 gün içerisinde yapmazsanız, 285 TL idari para cezasına tabi tutulabilirsiniz.

İkametgah değişikliği, bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gidilerek veya e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüğüne giderek yapılacak başvurularda istenen belgeler şunlardır:

 • Adınıza ve yeni adresinize göre kesilmiş elektrik, doğal gaz, su faturası veya sözleşmesi.
 • Kimliğinizin doğrulanması için nüfus cüzdanınız.

Eğer yeni evin kontratı ve faturaları eşinizin adına ise, işlemlerinizi yapabilmeniz için nüfus müdürlüğüne eşinizle birlikte gitmeniz gerekmektedir.

e-Devlet üzerinde ikametgah değişikliği için PTT’den alınan e-Devlet şifresi ne yazık ki yeterli değildir. Sisteme giriş yaptıktan sonra internet üzerinden ikametgah değişikliği yapabilmek için e-imzaya da ihtiyacınız vardır. E-imzayı dilerseniz bu hizmeti sağlayan özel firmalardan ya da PTT’den edinebilirsiniz. Hatta bazı GSM operatörleri de bu hizmeti vermektedir.

Evlilik sonrası ikametgah değişimi, önemli bir adımdır ve bu adımı mümkün olan en kısa sürede tamamlamak önemlidir. Şimdi, ikametgah değişikliğine bağlı olan bir başka işlemi konuşalım.

Evlendikten Sonra Aile Hekimi Değiştirme

Eğer ikametgahınız başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminizin de değişmesi gerekiyor. Bu süreci tamamladıktan sonra, yeni adresinize en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. İkametgah değişikliğinizin sisteme geçip geçmediğini kontrol etmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bölüm sonunda verilen linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca buradan herhangi bir resmi iş için e-imzalı ikametgah belgesi de alabilirsiniz.

Resmi kurumlarla ilgili işlemler bu şekilde. Şimdi biraz da kişisel işlemleriniz hakkında konuşalım. Evlendikten sonra banka kartları ve bilgileri değişmeli mi, ona bakalım. İkametgah sorgulama için TIKLAYINIZ.

Evlendikten Sonra Banka Bilgilerini Değiştirme

Eşinin soyadını kullanmayı tercih eden kadınların evlendikten sonra banka bilgilerini güncellemesi öneriliyor, çünkü tutarsız kimlik bilgileri zaman içinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Banka bilgilerinizi çoğu bankanın online bankacılık servisleri üzerinden güncelleyebilirsiniz. Eğer bankanız bu imkanı sunmuyorsa, müşteri hizmetlerini arayarak bilgilerinizi güncellemek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Yetkili kişi sizi ilgili birime yönlendirecek ve yardımcı olacaktır.

Soyadı değişen kadınlar, üzerinde isimleri bulunan banka veya kredi kartları gibi bankacılık ürünlerini de güncellemelidirler. Eğer soyadınızı tamamen değiştirmek yerine eşinizin soyadını isminizin sonuna ekliyorsanız, sadece veri tabanındaki bilgilerinizi güncellemeniz yeterli olacaktır, kartlarınızın değişmesine gerek kalmaz.

Banka işlemleriyle ilgili adımlar bu şekildedir. Şimdi sıra, çalışılan kuruma teslim edilmesi gereken belgelerde.

Evlendikten Sonra İş yerine Teslim Edilmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Evlendikten sonra soyadı ve ikameti değişen kişilerin çalıştığı kurum veya kuruluşlara birkaç belge vermesi gerekmektedir. Bu belgeler, çalışılan iş yerine göre değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak yeni evlenen bireylerden istenilen evraklar şu şekildedir:

 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Kimlik belgesi
 • Adres değişikliği formu
 • Asgari geçim indirimi belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu soyadı değişikliği belgesi

Bu belgeleri, varsa şirket tarafından istenilen ekstra evraklarla birlikte çalıştığınız kurumun ilgili departmanına teslim edebilirsiniz. İlgili departman yetkilileri, gerekli işlemleri tamamlamanıza yardımcı olacaklardır.

Bu aşamaya kadar, Türkiye’de evlenen iki Türk vatandaşının yapması gerekenleri açıkladık. Şimdi ise bir yabancı ile evlenen Türk vatandaşlarının izlemesi gereken adımlara göz atalım.

Yabancı İle Evlendikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çiftlerden birinin Türk, diğerinin yabancı uyruklu olması durumunda evlilik işlemleri biraz farklı ilerlemektedir. Bu noktada önemli olan yabancı uyruklu kişinin Türkiye’de oturma izni olup olmamasıdır. Eğer söz konusu tarafın oturma izni yoksa, nikah işlemlerinden sonra evlilik ile hak kazanılan 3 yıllık ikamet süresini kullanabilmesi için başvuruların tamamlanması gerekir. Bu işlemler için çiftlerden her ikisinden de birtakım belgeler istenmektedir.

Yabancı uyruklu bireyin sunması gereken belgeler:

 • İkamet izin formu (yabancılar şubesinden alınabilir)
 • Pasaportun aslı ve fotokopisi
 • 4 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Evlilik cüzdanı

Türk vatandaşından istenilen belgeler:

 • Kimlik belgesi
 • Sağlık sigortası
 • Gelir belgesi
 • Yerleşim yeri belgesi (ikametgah belgesi)
 • Adli sicil kaydı

Bütün belgeleri eksiksiz bir şekilde yabancı şubeye teslim ettiğinizde, işlemleriniz başlatılacaktır. Bu aşamada süreçle ilgili detaylı bilgileri yetkililerden alabilirsiniz.

Son olarak, yurt dışında evlenen Türk vatandaşlarının takip etmeleri gereken adımları anlatalım.

Yurt Dışında Evlenen Türk Vatandaşlarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bazı çiftler, nikahlarını yurt dışında kıymayı tercih edebiliyorlar. Son dönemde bu trend oldukça popüler hale geldi. Eğer siz de sevdiğiniz kişiyle başka bir ülkede dünya evine girmek istiyorsanız, tercih ettiğiniz ülkedeki konsolosluğa başvurarak nikah kıyabilirsiniz. Konsolosluk, aşağıda sıralanan belgeleri isteyecektir:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Pasaportun aslı ve fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünden alınan uluslararası doğum kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alınan evlendirme ehliyet belgesi
 • 4 adet fotoğraf
 • Harç ücreti
 • Harç ücreti, nikahın kıyılacağı ülkeye göre değişiklik gösterir. Bu konuda en güncel bilgileri evlenmeyi planladığınız ülkedeki Türkiye büyükelçiliğinden alabilirsiniz.
 • Belgelerinizi Türkiye’den ayrılmadan önce gerekli şekilde onaylatırsanız, yurt dışında evlenirken herhangi bir problem yaşamazsınız.
 • Yurt dışında evlenen Türk vatandaşları için ülkeye döndükten sonra ayrıca yapmaları gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Onlar, nikahlarını Türkiye’de kıyan çiftler gibi yukarıda belirtilen evrakları ve bilgilendirmeleri tamamlamalıdırlar.
 • Evlilik sonrasında gerçekleştirilmesi gereken işlemleri detaylı bir şekilde ele aldık. Şimdi kısaca özetleyerek anlatılanları toparlayalım:
 • Evlilik sonrasında kişisel belgeler olan kimlik, pasaport, ehliyet gibi belgelerde değişiklikler meydana gelebilir. Aynı zamanda ikametgah adresi, aile hekimi ve banka bilgileri de güncellenmelidir. Değişikliklerin iş yerine de bildirilmesi önemlidir.
 • Evlendikten sonra soyadı değişikliği nedeniyle kimlik bilgilerinin güncellenmesi gereklidir. Bu durum erkekler için gerekli olmayabilir. Kendi kızlık soyadını kullanmaya devam eden kadınlar da kimlik belgelerini değiştirmek zorunda değillerdir.
 • Adres değişikliği durumunda ikametgah değişikliği yapılmalıdır, aksi takdirde cezai işlem uygulanabilir. Yeni ikametgaha göre aile hekimi de güncellenmelidir.
 • İş yerine verilen belgeler, sosyal güvenlik kurumu soyadı değişikliği için gereklidir. Kimlik belgelerinin güncellenmesi için randevu alınarak nüfus müdürlüklerine başvurulabilir.
 • Yurt dışında evlenen veya yabancı biriyle evlenen Türk vatandaşlarının yapması gereken ek işlemler bulunmaktadır.

Sizce evlendikten sonra yapılması gereken işlemler çok mu karmaşık? Bu adımları pratik buluyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızı takip ederek yazılarımızdan anında haberdar olabilirsiniz. Herhangi bir yazı altındaki yorumlar kısmını kullanarak görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. 

Evlilik Kimlik Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir