Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 2024

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memnun olmadığım için Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile hekimi sorgulama T.C. ile yapabilir misiniz? Aile hekimini değiştirmek nasıldır? Aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır? Adres değişikliği yaptıysam, nasıl değiştirebileceğimi nasıl bulabilirim? Bundan dolayı E-Devlet’te aile hekimi değiştirme formunu doldurma ve aile hekimi değiştirme işlemleri hakkında bilgi edinme konularını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Sağlık hizmetleri alanında ülkemizde sürekli olarak gelişmeler meydana gelmektedir. Bu değişimler arasında aile hekimliği uygulaması da yer almaktadır. Aile hekimleri, bireylerin ilk başvurdukları ve ikamet adreslerine en yakın konumda bulunan kişilerdir. Bu kişiler aile sağlık merkezlerinde hizmet vermektedirler. Ancak bazı durumlarda bireyler aile hekimlerinden memnun olmamakta veya şehir değişikliği gibi sebeplerden dolayı aile hekimlerini değiştirmek istemektedirler. Aile hekimi değiştirme kırmızı alan tedavisi için geçerli değildir. Peki, aile hekimi kimdir ve nasıl değiştirilir?

Aile hekimi nasıl değiştirilir?

Aile hekimliği uygulaması, 2010 yılından beri hayatımızda yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından ilk açıldığında sistem otomatik olarak adresinize en yakın aile hekiminin kaydınızı almıştı. Ancak bu aile hekiminden memnun olmayabilirsiniz veya başka bir adrese taşındıysanız daha yakın bir aile hekimine geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu değişikliği yapmak isterseniz, adım adım aşağıdaki aşamaları yapmalısınız.

Aile hekiminizi değiştirmek için E-Devlet üzerinden E-Nabız aile hekimi değiştirme sistemi kullanılmaktadır. Bu nedenle öncelikle e-devlet aile hekimi değiştirme adresine giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden kimliğinizle alabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve şifrenizi kullanmalısınız. Sonra “Uygulamaya Git” butonuna tıklamanız gerekir.

Aile Hekimi Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

Aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Aile Hekimi Nasil Degistirilir
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 2024

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Sorusu için cevap; açılan sayfada, geçmek istediğiniz aile hekimliğinin İl, İlçe ve Aile Sağlık Merkezi bilgilerini ve değişikliğin sebebini girmelisiniz. Tüm bilgileri doldurduktan sonra ve aile hekiminizi seçtikten sonra ‘Aile hekimimi değiştir’ butonuna basmanız yeterlidir. Ancak aile hekimini değiştirirken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle, kayıtlı vatandaş sayısı 4 binin üzerinde olan hekimlere geçiş yapamazsınız. Bu hekimler sistemde kırmızı renkle gösterilir. İkincisi, 3 ayda bir kez aile hekimini değiştirebilirsiniz. Üçüncüsü, Her ayın 5. günü ile 21. günü arasında yaptığınız aile hekimini değiştirme talepleri aynı gece 23:50’da, 21. günden sonra yaptığınız talepler ise sonraki ayın 5. günü gece 23:59’da gerçekleştirilir.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir sorusunun diğer bir cevabı için bir diğer yol da Alo 182 MHRS aile hekimi değiştirme çağrı merkezini aramaktır. Bu numarayı aradığınızda aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Eğer aile hekiminizden memnun değil ve değiştirmek istiyorsanız, sadece 182 numarasını aramanız yeterlidir. Ayrıca, aile hekimi değiştirme dilekçesi veya formu kullanmaya gerek yoktur. Eğer dilekçe ile değişiklik yapmak isterseniz, aile hekimliğinize gitmeli ve buradan dilekçe örneği almalısınız. Dilekçeyi tekrar aile hekimliğinize teslim ettikten sonra, hekimlik başvurunuz İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilir ve buradan onay aldıktan sonra sisteme işlenir ve değişikliğiniz gerçekleştirilir.

Sağlık Ocağı Değiştirme E-Devlet’ten Yapılır Mı? 

Aile Hekimi Nasil Degistirilir 2
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 2024

Sağlık ocağı aile hekimi değiştirme, vatandaşların kendilerine en yakın sağlık ocağındaki aile hekimlerinden birisini tercih etmelerini veya mevcut aile hekimlerinden birini değiştirmelerini sağlar. Bu işlem, çeşitli nedenlerle yapılabilir, örneğin aile hekiminizle uyumlu olmamak, aile hekiminizin mesleki yeterliliğinden memnun kalmamak veya taşındığınız için adresinize en yakın aile hekimini tercih etmek. Aile hekimi değiştirme işlemi genellikle E-Devlet üzerinden yapılır ve vatandaşların TC kimlik numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapmasını gerektirir. Ayrıca, sağlık ocağına giderek veya Aile hekimi DEĞİŞTİRME telefon numarası Alo 182 MHRS çağrı merkezini arayarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Aile hekimi değiştirme İşlemleri nasıl yapılır?

Aile Hekimi Nasil Degistirilir 1 Scaled E1673816635789
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 2024

Eğer aile hekiminizi sorguladığınızda atanmamış olduğunu görüyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Aile hekiminizi değiştirmek için yukarıda verdiğimiz yöntemleri kullanarak bir aile hekimine kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda taşındığınızda Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir sorusu cevabı, internet üzerinden aile hekiminizi nasıl değiştirebileceğinizi ve aile hekimini değiştirmenin ne kadar sürdüğü gibi konuları detaylı olarak anlattık. Konu hakkında sorularınız, sorularınız veya görüşleriniz varsa yorum bölümümüzde bize bildirebilirsiniz.

Sağlık içeriğinde tüm yeni gelişmeleri ve haberleri anlık olarak incelemektedir. Bu içerikler birinci olarak internet sitemizde yayınlanmaktadır. Bundan dolayı devletbilgi.com tarafından duyurulan haberleri takip ederek hızlıca adım atmanıza yardım olacaktır. Devletbilgi.com yapılan Sağlık duyurularını ve haberlerini ilk olarak haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip edebilirsiniz.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin