Ölüm Aylığı Ne Kadar, Kimlere Bağlanır? 2024

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin ölümünün ardından geride kalan kişilere verilecek olan ölüm aylığı ne kadar? Ölüm aylığının bağlanması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primi ödemesinde fayda vardır. En temel şartlara belirlenen koşullardan biri olarak prim ödemesinin yapılması bu aylığın alınmasını belirlemektedir.

Vefat eden kişi adına sigorta priminin en az 5 yıl boyunca ödenmiş olması gerekmektedir. Ancak bu prim ödemesi yapılmışsa buna göre ölüm aylığı bağlanmaktadır. 5 yıldan az şekilde primi olanlar için ise ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Bunun yanında kişi SSK’lı ise borçlanma süresi hariç en az 5 yıldan beri sigortalı ise toplamda 900 gün uzun vadeli olarak prim ödenmiş olursa ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı almak için gereken şartlar içinde prim gün ve sayısına dikkat edilir.

Nasıl Ölüm Belgesi Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir Mi?

SGK ve GSS Prim Güncellemeleri Nedir?

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Ölüm aylığının bağlanması için kişinin yakınları a ihtiyaç duyulur. Bu yüzden de eşe, çocuklara, anne ve babaya ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığı kimlere bağlanır? Konusunda bu kişiler ölen kişinin ölüm maaşını alabilirler. Vefat eden kişinin yasal olarak evli olduğu eşi ölüm aylığını alabilir. Vefat eden kişinin eşi emekli de olsa çalışıyor da olsa ölüm aylığını almaya hak kazanmaktadır.

Alt sınır olarak hesaplandığında vefat eden sigortalı kişinin ölüm aylığı en düşük 2500 TL olarak belirlenmektedir. Vefat eden kişinin kız çocukları varsa ve eğer bekarsa ölüm aylığından faydalanabilir. Erkek çocuklarında ise yaş şartı vardır. Erkek çocukları ancak 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilirler. Kız ve erkek çocuklar için belirlenen bu şartlar dikkate alınarak ölüm aylığının alınması söz konusudur.

Olum Ayligi Ne Kadar Kimlere Baglanir 1 Wpp1680963282889
Ölüm Aylığı Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

Ölen kişinin SSK’lı olması halinde ölüm aylığının bağlanabilmesi adına Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurulur. Ölen kişinin BAĞ-KUR‘lu olması halinde ise aynı şekilde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine talepte bulunulmaktadır. Ölüm aylığı belirli sebeplerle kesilebilir ve tekrar kişilere bağlanabilir. Ölüm aylığı nasıl alınır? Konusunda kişiler bu adımları izleyebilir.

Ölüm Aylığı Ne Kadar? Sık sorulan Sorular

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Askerlik Borçlanması Ne Kadar? 2024