Askerlik Borçlanması Ne Kadar? 2023

Askerliğini yapmış olan erkek vatandaşlar için tanınan haklardan biri olan askerlik borçlanması ne kadar? Askerde geçirilen süreler için borçlanıldığı zaman emeklilik için gerekli olan süre kısaltılmış olur. Askerlik borçlanması genellikle prim gün sayısının tamamlanması için yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için kişinin günlük olarak ödemesi gereken en düşük ücret 106, 75 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ücret aylık olarak bakıldığında 3 bin 202,56 TL ve yıllık ise 38 bin 430,72 TL’dir. 400 gün askerlik borçlanması yapacak olan bir kişinin 42 bin 700 TL, 540 gün askerlik borçlanması yapacak olan bir kişinin de 57 bin 645 TL olarak ödeme yapması gerekir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Kişinin askerlik borçlanması yapılmadan önce bu işlemin emeklilik aylık miktarını etkileyeceğini bilmesinde fayda vardır. Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? Konusunda ise askerlik borçlanma sürelerine ait prim tutarı, günlük kazanç gibi durumlar dikkate alınır. Asgari ücret ile asgari ücretin 7,5 katı arasında olacak şekilde kişilerin kendileri tarafından belirlenen günlük kazancın %32’si oranında belirlenmektedir.

Askerlik borçlanmasının yapılması için kişilerin öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. Askerlik borçlanması başvuru ise hem kişi tarafından hem de kişinin yakınları tarafından yapılabilmektedir. Kişi hayattaysa başvuruyu kendi yapar. Ancak kişinin vefatı durumunda ise hak sahipleri başvuruda bulunabilir. Hak sahipleri eşi ya da çocuklarıdır. Yani askerlik borçlanması başvurusu kimlerden tarafından yapılır? Konusunda kişi ve kişinin vefatından sonra yakınları başvuru hakkına sahip olur.

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

Askerlik Borçlanması İçin Nereye Başvurulur?

Askerlik borçlanması için yapılacak olan başvurunun uygun şekilde tamamlanması adına E – Devlet üzerinden giriş yapılmalıdır. Kişiler burada borçlanma talep dilekçesini indirerek doldurmalıdır. Dilekçenin doldurulmasının ardından SGK’ye bizzat götürülebilir ya da posta yoluyla iletilir.

Kişiler bu şekilde dilekçeyi hazır ettiklerinde başvurularını iletebilirler. Kişinin borçlanmasının ardından belirtildiği şekilde günlük olarak en az ödenmesi gereken ücret ödenerek işlem tamamlanır. Bu sayede emeklilik için kişilerin avantajına dönecek olan askerlik borçlanması emekliliği daha yakın bir zamana çekmektedir. Askerlik borçlanması için nereye başvurulur? Konusunda kişilerin bu adımları izlemesi yeterlidir.

Askerlik Borclanmasi Ne Kadar 1 Wpp1680962277304
Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Sık Sorulan Sorular

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir? 2023