Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır?

Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hastaneden online randevu alma konusunda uzmanlarımızdan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, randevu alma süreci, uygun zaman aralıkları ve başvuru yöntemleriyle ilgili önemli detayları sizinle paylaşıyoruz. Online randevu alma konusundaki en çok sorulan sorulardan biri, Hastaneden online randevu nasıl alınır? dır. Bu konudaki detaylı bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz. Sağlık randevularınızı etkili bir şekilde düzenlemek ve bu süreci daha anlaşılır kılmak adına size özel bilgiler sunacağız.

Hastane Online Randevu Sistemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerine daha etkin ve verimli bir şekilde ulaşmayı hedefleyerek Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmiş ve bu kapsamda önemli adımları başarıyla atmıştır. Bu proje içindeki önemli çalışmalardan biri de Merkezi Hekim Randevu Sistemi’dir (MHRS). Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine yönelik olarak oluşturulan bu sistem, vatandaşlara istedikleri hastane ve hekimden randevu alma imkanı sunmaktadır. Hastaneden online randevu sistemi veya MHRS, Türkiye’de uygulanan 20 temel kamu hizmeti arasında yer almakta ve Avrupa Birliği’nin benimsediği bir hizmet modelidir.

Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır?
Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır? 2024

MHRS, vatandaşlara Alo182 çağrı merkezi, web üzerinden, MHRS mobil uygulaması veya canlı operatörler aracılığıyla randevu alma imkanı sağlamaktadır. Bu sistem, kamuda dağınık olarak uygulanan randevu sistemlerini merkezileştirerek önemli bir adım atmıştır. Ayrıca, dünyada kamu hastaneden online randevu sistemlerini tek bir merkezden yöneten ilk ve tek sistem olma özelliğini taşımaktadır. MHRS, Alo 182 Çağrı Merkezi üzerinden, internetten, mobil uygulamalardan, hastanelerden ve aile hekimlerinden vatandaşlara %99,6 erişilebilirlik seviyesinde hizmet sunmaktadır.

MHRS, randevu sistemi üzerinden topladığı verilerle yeni sağlık politikalarının gelişimine katkıda bulunarak sağlık hizmetlerini daha etkin bir şekilde yönlendirmektedir.

Akciğer Filmi Nerede Çekilir?

MHRS Online Randevu Nasıl Alınır?

İlk olarak telefon üzerinden randevu alma sürecini detaylı bir şekilde açıklayalım. Cep telefonu ya da sabit hatlardan 182 numarasını arayarak MHRS çağrı merkezine bağlanıyorsunuz. Karşınızdaki çalışan, T.C. kimlik numaranızı talep edecektir. Bu numarayı ezbere bilmiyorsanız, önceden bir kağıda not almanız faydalı olacaktır. Çalışan, bilgilerinizi doğruladıktan sonra muayene olmak istediğiniz hastane, poliklinik ve hekim bilgilerini sizden isteyecektir. Belirttiğiniz tercihlere göre uygun olan tarih ve saatleri size ileteceklerdir. Eğer istediğiniz tarihte doktorun randevu saati dolu ise, diğer doktorlardan da randevu almanız mümkündür. Randevu aldıktan sonra, randevu saatinden 15-20 dakika önce hastaneye gidilmesi önerilmektedir. Zira bu süre zarfında hastaneye giriş yaparak kayıt işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır?
Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır? 2024

İnternet üzerinden randevu almak isteyenler ise bilgisayar veya telefonlarından www.mhrs.gov.tr internet sitesini açmalıdır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Randevu Al” butonuna tıklanmalıdır. Daha önce internet üzerinden randevu almadıysanız, yeni bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlem için sayfanın sol alt köşesinde bulunan “Yeni Üye” butonuna tıklamanız yeterlidir. Karşınıza çıkan formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurduktan sonra şifrenizi not etmeyi unutmayın. Ardından, T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle Hastaneden online randevu sistemine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra muayene olmak istediğiniz hastanenin il, ilçe ve klinik bilgilerini girdikten sonra, görülmek istediğiniz doktoru seçmeniz gerekmektedir. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra doktorunuzun müsait olduğu tarih ve saatleri görüntüleyebilirsiniz.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile Hekimi Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

İşe Girişte Sağlık Raporu Almak Nedir?

Online Randevu Nasıl İptal Edilebilir?

İnternet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra, sağ tarafta yer alan Randevu Geçmişi butonuna tıklayarak randevularınızı görüntüleyebilirsiniz. İptal etmek istediğiniz randevuya tıkladığınızda, randevunuz başarıyla iptal edilecektir. İnternet kullanımı konusunda sıkıntı yaşayanlar ise Alo 182 hattını arayarak telefon üzerinden randevu iptali işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında geliştirdiği MHRS ile etkili bir sağlık hizmetleri yapısı oluşturmayı amaçlamaktadır. MHRS sistemi sayesinde vatandaşlar, mhrs.gov.tr adresi, MHRS sistemine bağlı ALO 182 hattı ve MHRS Mobil uygulama aracılığıyla hızlı bir şekilde muayene randevusu alabilmektedirler. Bu sayede hastanelerdeki kalabalık ve evrak işlemleri gibi sıkıntılara maruz kalmadan, MHRS üzerinden kolayca 15 günlük periyotlar halinde randevu alabilmek mümkündür.

Akıllı Mobil Cihazlardan Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır?

Akıllı cihazlar dünyasında, MHRS Mobil uygulaması Android, iOS, BlackBerry ve Windows işletim sistemlerine özel olarak geliştirilmiştir. Bu uygulamayı kullanmak için cihazınızın uygulama marketinden (App Store, Play Store vb.) ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, Vatandaş Giriş ekranından basit bir kayıt oluşturarak, Hastaneden online randevu işlemlerinizi hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sağlık hizmetlerine erişim daha da kolaylaşırken, mobil uygulama kullanımıyla randevu almak daha pratik ve kullanıcı dostu bir deneyim haline gelmektedir.

Hastaneden Online Randevu Nasıl Alınır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin