MEB 2017 Şubat Öğretmen Atama Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

MEB 2017 Şubat Öğretmen Atama Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Şubat 2017’de alınacak 1500 engelli öğretmen alımı ile ilgili duyuruyu yayınladı. Başvuru şartlarının yer aldığı kılavuz ayrıntılı bilgi için devletbilgi.com’u takip etmeye devam edin.

Milli Eğitim Bakanlığı, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Şubat 2017 engelli öğretmen ataması duyurusuna göre 21 Şubat 2017’de başlayacak alım için öğretmen adaylarından istenen belgeler ve başvuruya dair kılavuz olacak tüm detaylar yayınlandı.

2016 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan adaylar arasından EKPSS puanı üstünlüğüne göre, 07 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri ile 17 Nisan 2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre 1500 kontenjana engelli öğretmen alımı yapılacağı belirtildi.

Bu kapsamda yapılacak atamalar için 21-24 Şubat 2017 tarihleri arasında ön başvuru alınacaktır. Başvuruda bulunacak adaylardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında;

Türk vatandaşı olması (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.), Lisans mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına uygun olması, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olması gerekiyor.

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olması, 2016 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılmış olması gerekiyor.

Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak, Öğretmenliğe daha önce atandığı hâlde görevine başlamamış olanlar bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren bir yıllık bekleme süresini doldurmuş olması gerekiyor.

Sağlık nedeniyle görevine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık dönemi içinde görevine son verilenler bakımından, görevden ayrıldıkları tarih ile başvurunun son günü itibarıyla 3 (üç) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak özel şartları aranacaktır.

Ayrıca adaylar başvurularını MEBBİS veya İKGM adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formunu doldurmak suretiyle 21-24 Şubat 2017 tarihleri arasında yapacak; başvuru formunun çıktısını, istenen belgelerle birlikte il milli eğitim müdürlüklerine onaylattıracaklar.

Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon ve 2016 yılı EKPSS sonuç belgesi ile engelli sağlık kurulu raporu istenecek; ayrıca, halen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda devlet memuru olarak çalışıp çalışmadıklarına ilişkin beyanları alınacaktır.

Ancak, ataması yapılan engelli öğretmen adaylarının göreve başlama işlemleri esnasında başvuruda istenilen belgeler ile öğretmenlik yapıp yapamayacaklarına ilişkin sağlık kurulu raporunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adaylardan başvuru esnasında muvafakat belgesi istenmeyecek; ancak ataması yapılanlar, göreve başlama işlemleri esnasında bu belgeyi ibraz edecektir.

Atamalar, Bakanlığın belirleyeceği tarihte adayların tercih etmiş oldukları illere ilan edilen kontenjan sınırlılığında EKPSS puanı üstünlüğüne göre yapılacak; ataması yapılan öğretmenlerin görev yerleri valiliklerce belirlenecektir denildi.

[button link=”http://www.devletbilgi.com/wp-content/uploads/2017/01/2017-subat-engelli-ogretmen-atama-duyuru.pdf” size=”large” target=”new” color=”red”]Kılavuzu indirmek için TIKLAYINIZ.[/button]

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Birçok Üniversitede Personel Alım İlanı 2017