GSS (Genel Sağlık Sigortası) Prim Borç Affı Geliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2016 GSS ( Genel Sağlık Sigortası ) prim borç affı ne zaman bitiyor?GSS borç affı kimleri kapsıyor? GSS affı ne zaman çıkacak? Genel Sağlık Sigortası affından yararlanma şartları nelerdir? Sorularına haberimizde cevap bulabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası borç affının üzerinden çalışıldığını ve bir taslak oluşturmak için çalışmaları 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerden sonra başlamıştı.Öyle ki  müjdeli haber geldi ve GSS borç affı torba yasa ile meclisten 23.01.2016 tarihi ile geçti. Peki detaylar ne? Kimler GSS borç affından yararlanabilecek?

GSS ( Genel Sağlık Sigortası ) Borç Affı Yasalaştı!

Genel Sağlık Sigortası ilk haliyle daha önce de belirttiğimiz üzere bir çok eksiklik ve hata barındırıyordu. Örneğin 18 ila 25 yaşları arasındaki gençler eğitimlerine devam etmiyorlarsa Kaymakamlıklara başvuruda bulunarak Gelir Testi yaptırmak durumunda kalıyor ve ciddi rakamlarda primler ödüyorlardı.  Şimdi TBMM’deki torba yasa ile bu sorun ortadan kaldırılmıştır.

Mevcut uygulamada 18 yaşını dolduran gençler üniversiteye yada liseye gidiyorlarsa 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası primlerini yatırmıyorlardı. Ancak üniversiteyi kazanamadıklarında ciddi bir sorunla karşılaşıyor ve bir borç yükünün altına giriyorlardı. Bu durum ortadan kaldırıldı. Liseyi bitiren bir genç kazanmasa dahi 20 yaşına kadar 2 yıl prim ödemeyecek. Bu primleri devlet tarafından yatırılacak ve hastane hizmetlerinden yararlanabilecek. Üniversitede ise mezun olmasının ardından 2 sene prim ödemeyecekler. Üniversite okuyanlarda 25 yaş sınırına kadar 2 sene boyunca prim ödemekle yükümlendirilemeyeceklerdir.

GSS Genel Sağlık Sigortası Borç Affı Şartları Neler?

  • Lise mezunlarına 20 yaş sınırı getirildi.
  • Üniversite mezunu için 25 yaş sınırı getirildi.
  • Sistemden faydalanmak için sigortalı olarak çalışmama şartı var.
  • Sistem mezuniyetin ertesi günü itibariyle 2 sene prim ödüyor.
  • Bu uygulamadan GSS borcu olanlar faydalanabiliyor.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Prim Borç Affı Geliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir