İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir? 2024

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir?
İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsteğe bağlı sigortalı, kişilerin genel sağlık sigortası ve uzun vadeli sigorta kolları kapsamında olmak üzere isteğe bağlı sigorta prim ödemelerini sağlayan bir sigorta türüdür. Bu başvuruya hak kazanan kişiler, tüm yaşamları boyunca belirli gereksinimleri karşılamalıdır; vefat etmeleri halinde hak sahipleri, zorunlu sosyal sigortanın uzun vadeli sigorta kollarının sunduğu tüm sigorta yardımlarından yararlanma hakkına sahip olacaktır.

İlk defa isteğe olarak sigortalı olacakların ikamet ettikleri yerdeki SGK şubesine e-dahil veya “İsteğe bağlı sigorta kayıt formu” ile başvurmaları gerekmektedir. Tekrar isteğe olmak için başvurmalısınız. Taahhütlü posta, iadeli taahhütlü posta, Ekspres Posta Servisi, PTT Alo Posta ya da  PTT Kargo ile yapılan başvuru ve tebligatlarda, başvuru veya tebligatın postaya ya da  kargoya verildiği tarih, başvuru ya da tebligat tarihi olarak kabul edilecektir.

İsteğe Bağlı Sigorta Yararlanma Şartları Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir?
İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir?

İsteğe bağlı sigorta olarak bilinen özel sigorta uygulaması, kişilerin kendi tercihlerine göre prim ödemeleri yaparak genel sağlık sigortası ve uzun vadeli sigorta kollarına dahil olmalarını sağlamaktadır. Bu uygulamadan yararlananlar kendileri için sigorta yardımı alabilirler ve vefat halinde belirli uzun vadeli koşulları sağlamaları halinde sigorta yardımı alabilirler.

Türkiye’de ikamet eden kişilerin ve Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere seyahat eden Türk vatandaşlarının (ikili sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğan haklarını etkilemeden) isteğe bağlı sigortalı olabilmesi için aşağıdaki ön koşulları karşılaması gerekir: 

5510 sayılı Kanun kapsamındaki zorunlu sigortalılığı gerektirecek şekilde faaliyette bulunmamak, 18 yaşını doldurmuş olmak, isteğe bağlı sigorta talep dilekçesi ile Kuruma başvurmak, 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışmakta olup 30 yaşından küçük olmamak gün veya tam gün çalışmamak, Kendi sigortasından dolayı emekli maaşı alamamak.

Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır? Devlet Desteği

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Cezası Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalı Başlangıcı ve Sona Ermesi

Istege Bagli Sigortali Basvuru Sartlari 1
İsteğe Bağlı Sigortalı Başvuru Şartları

İsteğe bağlı sigorta, başvurunun kurum siciline (SGK) iletilmesinden sonraki gün başlar. Sigorta gerektiren işlerde çalışan kişiler için isteğe bağlı sigorta, 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesine göre belirlenir. İsteğe bağlı sigorta primlerinin ödeme zamanının kanuni sigortalılık süresine denk gelmesi halinde cari dönemde ödenen isteğe bağlı sigorta primleri katılanlara iade edilir veya borçlarından mahsup edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nedir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin