TBMM’de 17 bin 610 memur alımı kabul edildi!

TBMM’de dün akşam görüşülen 15 bin polis memuru ile 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve denetmen yardımcısı alımına imkan sağlayacak madde kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda dün akşam, çeşitli konularda düzenlemeler içeren “torba kanun” tasarısının 7 maddesi daha kabul edildi.

Torba Kanunun kabul edilen maddeleri arasında 15 bin polis memuru ile 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve denetmen yardımcısı kadrosu ihdası da bulunuyor. Meclis’te kabul edilen bu kadrolara ne zaman alım yapılacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli alan, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı, yenileme alanı olarak belirlenen alanlarda bulunan yapılardan, yapı ruhsatiyesi veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüm ve yenileme uygulamalarına muvafakat verilmesi koşuluyla geçici olarak elektrik, su ve doğal gaz bağlantısı ve aboneliği yapılacak. Ancak bu, herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmeyecek. Geçici abonelik süresi 5 yıl ile sınırlı olacak.

İşverenlere sigorta prim desteği;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta primi desteği sağlanacak.

Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasında olması kaydıyla; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulu tarafından belirlenen nakdi düzenli sosyal yardım alanların özel sektörde işe girmeleri halinde, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı işe başladığı tarihten itibaren bir yıl süreyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanacak. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler, bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak. Destekten yersiz olarak faydalanıldığının tespiti halinde, yararlanılan teşvik tutarı gecikme cezası ve zammıyla birlikte işverenden geri alınacak.

Turizm işletmelerinin borçları ertelenecek;

Üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden; irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanma izni verilip verilmediğine bakılmaksızın 2016 yılı için tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni bedelleri ve hasılat paylarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri tarafından Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımlarından dolayı tahsil edilmesi gereken ecri misillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.

İşçilerin kullanacağı izin sürelerinde de önergeyle değişiklik yapıldı. Buna göre, işçilerin izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilecek. 7 maddeyle birlikte bugün kabul edilen madde sayısı 14 oldu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ücretsiz İş Garantili Pilotluk Eğitimi