Türkçe Yeterlik Sınavı Nedir? 2024

Türkçe Yeterlik Sınavı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkçe Yeterlik Sınavı nedir, Türkçe Yeterlilik Sınavı hangi işe yarar, Türkçe Yeterlik Sınavı hangi tarihte gerçekleşir, TYS nerede gerçekleştirilir ve sınav ücreti ne kadardır? Türkçe Yeterlilik Belgesi nelere yarar, Türkçe Yeterlilik Belgesi nereden temin edilir? Türkçe Yeterlilik Belgesi nasıl alınır? sorularına cevaplar aradığımız detaylar yazımızda…

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) Nedir?

Türkçe Yeterlik Sınavı, Türkiye’de yabancılar tarafından Türkçe öğrenmenin ve Türkiye’de yaşamanın gerektirdiği düzeyde Türkçe bilgisini ölçen bir sınavdır. TYS, Türkiye’de çalışma, eğitim, vatandaşlık veya iletişim amacıyla Türkçe konuşma, okuma, yazma ve dinleme becerilerini ölçmek için yapılır. Türkçe Yeterlilik Sınavı, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir ve yurt içinde ve yurt dışında birçok yerde yapılır. Sınav ücreti değişebilir ve sınav yerine göre değişebilir. Türkçe Yeterlilik Belgesi, TYS’den başarılı bir şekilde geçenler için verilir ve Türkiye’de çalışma, eğitim veya vatandaşlık amacıyla Türkçe bilginizi kanıtlamak için kullanılabilir. Türkçe Yeterlilik Belgesi, sınavda başarılı olanlar tarafından sınav yerinde veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkili kurumlarından alınabilir.

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin dil yeterliliklerini ölçebilmek amacıyla bir sınav geliştirmiştir. Bu sınav, Türkçe Yeterlilik Sınavı olarak adlandırılmıştır. TYS, okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçüldüğü bir muafiyet sınavıdır. Bu sınavda başarılı olan adaylara, Türkçe Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

Türkçe Yeterlik Sınavı Nedir?
Türkçe Yeterlik Sınavı Nedir?

Son yıllarda, ülkemiz yabancı öğrenciler için ilgi odağı haline geldi. Bu öğrencilerin üniversitelere kabul edilmelerinin kolaylaştırılması ve Türkçe seviyelerinin doğru ölçütler baz alınarak değerlendirilmesi açısından, TYS büyük önem taşımaktadır. Hedef, Türkçenin uluslararası geçerliliğe sahip bir standart sınav haline gelmesidir.

TYS sınavı iki aşamada gerçekleşir. Birinci oturumda adayların okuma, yazma ve dinleme becerileri ölçülür. İkinci oturumda ise konuşma seviyeleri ölçülür. Birinci oturum okuma 60 dakika, dinleme 45 dakika ve yazma 60 dakika olmak üzere toplam 165 dakikadır. İkinci oturumda adayların bağımsız konuşma 5 dakika ve karşılıklı konuşma 10 dakika olmak üzere toplam 15 dakika sürer. TYS sınavının toplam süresi 180 dakika olarak belirlenmiştir.

Sınavda her bir beceri alanından en az % 50 (12,5 puan) oranında başarı sağlamak koşulu ile, toplamda 55-70 arası puan alan adaylar B2, 71-88 arası puan alan adaylar C1, 89-100 arası puan alan adaylar ise C2 Türkçe Yeterlik Belgesi alabilirler.

Türkçe Yeterlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Sınavda başarılı olmanız durumunda Türkçe Yeterlilik Belgesi alabilirsiniz. Bu belge ile ülkemizdeki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarındaki Türkçe hazırlık sınıflarından muaf olabilirsiniz. Ayrıca Türkçe Yeterlilik Sınavı, Türkçe bilginizi ölçen bir muafiyet sınavıdır.

Türkçe Yeterlik Sınavına Kimler Girebilir?

Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler, Türkiye’deki üniversitelerde başvuruda bulunmak veya kabul edilmek için Türkçe dil yeterliliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında Türkçe öğretmeni olarak çalışmak isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, Türkçe dil yeterliliğini ölçmek isteyen herkes TYS’e katılabilir.

Türkçe Yeterlik Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkçe Yeterlilik Sınavına başvurular, Yunus Emre Enstitüsünün Ankara merkezinde veya Türkiye dışında yer alan Türk Kültür Merkezleri üzerinden yapılabilir. Başvurunuzu bizzat giderek yapabilirsiniz.

Sorumluluk Sınavı Nedir? Kimler Girebilir? Girilmezse Ne Olur?

Türkçe Yeterlik Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?

TYS, Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında her yıl üç kez gerçekleştirilir. Ancak, taleplerin fazla olması nedeniyle sınav sayısı arttırılabilir. TYS, Yunus Emre Enstitüsü, Yunus Emre Kültür Merkezleri ve Enstitünün işbirliği içerisinde olduğu kurumlar ve kuruluşlar tarafından düzenlenir.

TYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Genel olarak, sınav sonuçları sınav yapıldıktan 15 gün içinde açıklanır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, yeterlilik belgeleri kargolama yoluyla gönderilir.

Türkçe Yeterlik Belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?

Türkçe Yeterlilik Belgesini kaybeden aday, kayıp belgenin yeniden çıkarılması için bir kerelik bir başvuru yapabilir. Ancak bu durumda, baskı ve gönderim masraflarını ödemesi gerekmektedir.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Ücreti Ne Kadardır?

ÜLKELER TYS ÜCRETLERİ
Japonya 210 $
Hollanda 160 €
Fransa 160 €
Belçika 160 €
Almanya 160 €
İngiltere 150 £
Polonya 120 €
Romanya 120 €
Macaristan 120 €
İran 200 $
Güney Afrika 150 $
Endonezya 150 $
Fas 140 $
Lübnan 140 $
Mısır 130 $
Ürdün 130 $
Azerbaycan 130 $
Kazakistan 130 $
Gürcistan 100 $
Tataristan 100 $
Arnavutluk 75 €
Bosna Hersek 75 €
Kosova 75 €
Makedonya 75 €
Türkiye 350 TL
KKTC 350 TL

Bu yazımızda Türkçe Yeterlilik Sınavı hakkında detaylar verdik. TYS nedir, Türkçe Yeterlilik Sınavı ne işe yarar, Türkçe Yeterlilik Sınavı ne zaman, nerede yapılır ve ücreti ne kadardır? Türkçe Yeterlilik Belgesi ne işe yarar? Türkçe Yeterlilik Belgesi nereden alınır? Türkçe Yeterlilik Belgesi nasıl alınır gibi konuları ele aldık. Konu hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz herhangi bir konu varsa, yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

Türkçe Yeterlik Sınavı Nedir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin