Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir? 2024

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bordo, gri yeşil pasaport çeşitleri içinden yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler bulunur. Yurtdışı seyahatleri için gerekli olan ve yetkili kuruluşlar tarafından verilen pasaport kimlik incelemelerinde resmi belge niteliğindedir. Bu pasaportlar olmadan kişiler yurtdışı seyahatlerini gerçekleştiremez. Pasaportların belirli bir süresi bulunduğu için de kişilerin bunları belirli aralıklarla yenilemesi gerekmektedir.

Kişilerin pasaport yenileme işlemini gerçekleştirmesi için gerekli olan tüm belgeleri hazır bulundurması gerekmektedir. İlk olarak hizmet damgalı pasaport talep formu, kamu görevlisi olmayanlar için buna ek olarak görev onayı, kimlik kartı, kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanı, 1 adet biometrik fotoğraf, pasaport defter bedelinin ödenmesi, parmak izi ve muvafakatname gerekmektedir. Tüm bu belgelerin hazırlanmasından sonra pasaport yenileme işlemi nerede yapılır? Bu konuda ise kişiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde yenileme işlemlerini yaptırabilir.

Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadar?

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir?
Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Yeşil pasaport hakkında yapılan düzenleme ve değişikliğe göre pasaportun süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması kararı alınmıştır. Bu nedenle pasaportunun süresinin dolmasına 1 yıldan az kalan kişilerin pasaport süresi uzatması durumu vardır. Pasaport süresinin uzatılması işlemleri ücretsiz olmakla beraber kişiler Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden yardım alabilir.

Süresinin uzatılması istenen pasaportun süresinin tamamen dolması ya da bir yıldan az süresinin kalması gerekir. Hak sahiplerinin pasaport süresi uzatması için verilen süre ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yeşil pasaport süresi ne kadar? konusunda ise değişiklik ile beraber 10 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar? 2024

2023 yılında yeşil pasaport yenilemek isteyenler için güncel olarak belirlenmiş olarak yenileme ücreti 501 TL olarak güncellenmiştir. Yeşil pasaport harç bedelinden muaf tutulmakta ve sadece defter bedeli ödenmektedir.

Yesil Pasaport Yenileme Icin Gerekli Belgeler 1
Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Yeşil pasaportlar devlet adına çalışmakta olan memurlara ve ailesine verilen pasaport olduğu için belirli şartları taşıyan kişilere verilmektedir. Bu pasaport sayesinde kişiler 160 ülkeye vize olmadan giriş yapabilirler. Yeşil pasaport sınırsız mı? konusunda ise 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde kullanıma açık durumdadır.

AÖF Bürosu Çalışma Saatleri 2023: AÖF Büroları Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

AÖF Yaz Okulu Nedir? Kimler Başvurabilir?

Çocuk Yardım Parası Nedir ve Nasıl Alınır? 

Sıkça Sorulan Sorular

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nedir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir