Zabıta Maaşları Ne Kadar? 2023

Zabıta Maaşları  çok merak edilen konulardandır. İl ve ilçe belediyelerinde farklı kadrolarda çalışan birçok personel bulunmaktadır. Bu personellerin çoğunluğu zabıtalardır. İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde belediye sınırları içinde görev yapan zabıtalar, vatandaşların iyi bir hayat sürebilmesi için çalışırlar. Esnaf-tüketici ve belediye-vatandaş ilişkilerine etki ederler, seyyar satıcılarla mücadele etmeye çalışırlar ve vergisiz kazançları önlerler. Bu zorlu görevleri yerine getiren zabıtaların ne kadar maaş aldıkları da merak konusudur, 2023 yılında zabıta maaşları ne kadar?

Zabıta Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Zabıta, Arapça bir kelime olarak belediyenin güvenliğini sağlamaya yönelik birimi veya görevlileri ifade eder. İçişleri Bakanlığı tarafından belediyeler bünyesinde çalıştırılan zabıtalar, kamu huzurunu ve güvenliğini sağlamak için görev yaparlar. Görev alanlarındaki düzeni korumak için çalışan personel, tüketici haklarının korunması, gözetilmesi ve ihlal edilmemesi için çalışır. Esnaf ile vatandaş ve belediye ile vatandaş arasındaki ilişkilerle de ilgilenir.

Zabıta Ne İş Yapar?

Zabıtaların görevleri sınırsızdır. Her türlü işle ilgilenen personel, görev alanlarında hayati önem taşıyan işlere imza atar. Bu nedenle, esnaf ve vatandaşların hayatına doğrudan etki eder. İşte zabıtaların görevleri;

  • Tüketicilerin haklarını korur ve gözetir.
  • Vergi ödeyen esnafın haklarını korur ve gözetir.
  • Esnafı denetler.
  • Vatandaşların şikayetleriyle ilgilenir.
  • Belediyenin haklarını korur ve gözetir.
  • Belediye tarafından konulan kuralları denetler.
  • Seyyar satıcılarla mücadele eder.

Zabıta Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Zabıtalar için çalışma şartları müsaitdir. Hem ofis ortamları mevcuttur, hem de sahada görev yaparken mobiliteyi sağlamaya yönelik araçlara erişim bulunur. Ofis ortamlarında her türlü donanım ve konfor mevcuttur. Görev yaparken bu avantajlardan yararlanırlar.

Zabıtaların çalışma saatleri, bulunduğu bölgenin iş yoğunluğuna göre değişebilir. Genellikle 08.00-17.00 arası çalışırlar ancak vardiya ve nöbet sistemi gereği farklı saatlerde de çalışabilirler. Örneğin 12 saat çalışıp 24 saat dinlenerek çalışma düzeni oluşturabilirler. Akşam ve gece nöbetlerine de görevlendirilebilirler. Çalışma yoğunluğunun arttığı dönemlerde fazla mesai yapabilirler.

Zabıta Maaşları 2023 Ne Kadar?

Zabıta maaşları birçok faktör tarafından etkilenir. Eğitim düzeyi, evli olma durumu, eşinin iş durumu, çocukların olup olmaması, sigorta ve BES kesintileri, ek tazminatlar, fazla mesai, döner sermaye ücreti, çift maaş uygulamaları gibi faktörlere bağlı olarak maaşlar değişebilir. Aynı zamanda deneyim ve hizmet yılı da maaşı etkileyen faktörlerdendir. Her yıl yapılan toplu sözleşme zammı da maaşları etkiler. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, 2023 yılında en az 9/1 derecesinde deneyimsiz, mesleğe yeni başlayan zabıta en az 21.800 TL maaş alacaktır.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yaşlı Bakım Merkezleri ve Huzurevi Fiyatları 2023