BAĞ-KUR Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir Mi? 2024

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de binlerce kişinin BAĞ-KUR (4B) borcu bulunmaktadır. Pekâlâ, BAĞ-KUR borcu bulunanlar ücretsiz muayene olabilir mi ve ilaç alabilirler mi? Bu soruların cevapların ayrıntılarını yazımızda hazırladık.

BAĞ-KUR, esnafların kendi primlerini ödeyerek esnafların kendileri tarafından ödenen bir sigorta türüdür. Türkiye’de 2 milyondan fazla vatandaş BAĞ-KUR üzerinden sigorta primlerini ödemektedirler. Fakat zaman zaman oluşan ekonomik koşullar nedeniyle bu primlerin ödenemediği durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ise BAĞ-KUR sisteminde yer alan vatandaşların merak ettikleri en çok soruların başında sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamayacakları gelmektedir.

BAĞ-KUR Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilir Mi?

BAĞ-KUR borcu birikmiş yani 4B sigorta prim borcu olan vatandaşlar geçen senelere kadar sağlık hizmetlerinden istifade edemiyordu. Borcu olan bu kişiler hem borçlarını ödemedikleri için faizle karşı karşıya kalıyordu. Böylece borçlarının gittikçe yükselmesine karşın herhangi bir sağlık hizmetinden de ücretsiz olarak istifade edemiyorlardı.

Bag Kur Borcu Bulunanlar Ucretsiz Muayene Olabilir Mi 1
Bağ-Kur Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir Mi?

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni tebliğe göre BAĞ-KUR borcu bulunan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmelerinin önü açılmıştır. Buna göre 31 Aralık 2022 tarihine kadar BAĞ-KUR borcu bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak istifade edebileceklerdir. Borçlunun ne kadar borcunun olduğuna, borcunu hangi süredir ödenmediğine bakılmaksızın 2022 sonuna kadar prim borcu olanlar ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabileceklerdir. Çıkarılan bu yasa BAĞ-KUR kapsamında olan kişilerin mağdur olmamaları adına çıkartılmıştır. Yasanın 2023 yılında da 31 Aralık’a kadar uzatılmıştır.

BAĞ-KUR Prim Borcu Bulunanlar İlaç Alabilir Mi?

BAĞ-KUR prim borcu bulunanlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak 2022 sene sonuna kadar istifade edebileceğini yukarıda ifade etmiştik. Ancak başka bir önemli detayda şudur: Yayınlanan tebliğe göre bu istisna kapsamında sadece hastane masrafları ücretsiz tutulduğu ifade edilmiştir. Yani BAĞ-KUR prim borcu bulunan kişiler eczanelerden ücretsiz olarak veya bir başka sigortalının daha ucuza temin edebildiği bu ilaçları alamazlar. Öyle ki prim borcu bulunanlar ilaç, reçete, ortez, protez, gözlük gibi masrafları kendi ceplerinden karşılamak zorundadırlar. Yani 4B prim borcu bulunan vatandaşlar hastane masrafı ödemezler. Fakat reçete ücretlerini ödemek durumundadırlar.

BAĞ-KUR Prim Borcu Kaç Ay Ödenmezse Sağlıktan Hizmetlerinden Faydalanamaz?

5510 sayılı kanunun 67. Maddesinde bu durum açıkça ifade edilmiş durumdadır. Bu maddeye göre ilgili kişinin “Sağlık Kurumu’na başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun bulunmaması” zorunlu kılınmaktadır. Öyle ki 60 gün ve üzeri prim borcunuz varsa ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden istifade edemezsiniz. Fakat bu durum 2022 yıl sonuna kadar Bakanlar Kurulu kararı ile geçersiz kılınmıştır. 2022 sonuna kadar yazımız başında da belirttiğimiz üzere BAĞ-KUR prim borcu bulunanlar sağlık hizmetlerini almaya devam edeceklerdir. Sizde prim borcunuzun olup olmadığını BAĞ-KUR Borç Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bazı zamanlarda BAĞ-KUR prim borcu bulunanlara, borçlarını ödeyebilme imkanları için BAĞ-KUR affı çıkarılmaktadır. Çıkarılan af kapsamında da peşin ödeme durumlarında faiz büyük oranla silinmekte veya taksitlendirmelerde ise ödemelerde büyük kolaylıkları getirilmektedir. Bu sebepten dolayı prim borcu bulunan kişilerin kesinlikle “BAĞ-KUR affı ne zaman çıkacak” sorununu araştırmaları faydalarına olacaktır.

BAĞ-KUR Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir Mi? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin