Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik başvuru formu, bedelli askerlik başvurusu sürecinde gerekli olan bir formdur. Bu formun tarihleri, şartları, başvuru süresi, başvuru sırasında istenilen belgeler, başvuru koşulları, işlemleri nasıl yapılır ve başvuru yerleri gibi bilgiler yazımızın devamda bulabilirsiniz.

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana zorunlu askerlik yerine kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama, bireylerin ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için nakit bir bedel ödeyerek askerlik süresini kısaltmasına olanak tanır. Bu sayede, bireylerin işlerinden ve hayatlarından olmaması amaçlanmaktadır. Türkiye’de uzun dönem askerlik süresi 12 ay ve kısa dönem askerlik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Bedelli askerlik yapan bireyler ise, bu sürelerden muaf olarak askerlik hizmetini tamamlamış sayılırlar. Önceki yıllarda, 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında bedelli askerlik yasaları çıkarılmıştır. 2018 yılında ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bedelli askerlik yasasının çıkarılacağı açıklandı. Bu yasadan faydalanmak isteyen bireylerin, belirlenen başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Bedelli yasasından kimler faydalanabilecek, başvuru için şartlar nelerdir?

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Buna göre, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na tabi olan bireyler, istekleri halinde, bu yasaların yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmalıdırlar. Ayrıca, 104 bin 84 lira 16 kuruş bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartı ile temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Her ne sebeple olursa olsun, daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olan bireyler, yaş şartlarını taşıyorsa, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabileceklerdir.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır, Nedir?

Bedelli askerlikte yaş sınırı, insanların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Önceki yıllarda bedelli askerlik yasaları tek seferlik olarak çıkarılmaktaydı. Ancak 2019 yılından itibaren, bedelli askerlik yasası kalıcı hale getirildi. Bu kalıcı hale gelen yasada, bedelli askerlik yaş sınırı 20 olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle, 20 yaşını doldurmuş olan her vatandaş, bedelli askerlik başvurusunu yaparak bu hizmetten faydalanabilecektir. Bedelli askerlik başvurusu ise, askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine yapılabilir. Başvuru sırasında istenilen belgeler ve işlemler ile ilgili detayların yer aldığı bir dilekçe veya form doldurulması gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Bedelli askerlik başvuruları, askerlik şubelerine bizzat gitmek yerine E-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu yapmak için, “https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-basvurusu” adresinden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda adımları takip ederek başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra, bankada ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Başvurumu Yaptım, Ne Zaman Tezkere Alacağım?

Bedelli askerlik ücretinin tamamını süresi içinde ödediğinizde, il ve ilçe kurulları tarafından askerlik hizmetinizi yerine getirdiğinize dair karar alınır. Bu karar sonrası, askerlik şubelerince acemi yedeğe aktarılırsınız. Eğer bedelli askerlik başvurunuz kabul edilmişse, hakkınızda saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz ve başlatılmış olanlar varsa sona erdirilir.

Bedelli Askerlik Ücreti Hangi Bankaya Yatırılacak?

Bedelli askerlik ücreti, sürekli olarak değişebilmektedir ve her 6 ayda bir güncellenmektedir. Bu nedenle, bedelli askerlik ücretleri ile ilgili güncel bilgileri Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bedelli askerlik ücretini ödemek için Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası gibi bankalarda yatırabilirsiniz. Bedelli askerlik ücretlerinin yatırılacağı İBAN numaraları Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandıktan sonra yasalaşmış olacaktır.

Bedelli Askerlik Yapan Memur Görevine Dönebilir Mi?

Bedelli Askerlik Başvuru Formu

Bedelli askerlik başvuru formu e-devlet üzerinden yapılacaktır. Ancak bir dilekçe örneği açıklandığında, o anki güncel bilgileri (başvuru süresi, dilekçesi gibi) sitemiz üzerinden paylaşacağız. Bu yazıda, bedelli askerlik hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Eğer konu hakkında sorularınız, sorunlarınız veya görüşleriniz varsa, yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvuru 2024 içeriğinde tüm yeni gelişmeleri ve haberleri anlık olarak incelemektedir. Bu içerikler birinci olarak internet sitemizde yayınlanmaktadır. Bundan dolayı devletbilgi.com tarafından duyurulan haberleri takip ederek hızlıca adım atmanıza yardım olacaktır. Devletbilgi.com yapılan Bedelli Askerlik Başvuru 2024 ilanları duyurularını ve haberlerini ilk olarak haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip edebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin