Emekli Promosyonu Ne Kadar Hangi Bankalardan Alınacak?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliye promosyon ne kadar? Emekliler promosyonları hangi bankalardan alabilir? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emekliye promosyon, kıdem tazminatı ve taşeron işçilerle ilgili detayların büyük ölçüde tamamlandığını tamamlandığını açıkladı. İşte 10 milyon emekliyi ilgilendiren promosyonla ilgili detaylar.. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emekliye promosyon konusunda düzenlenmelerin büyük ölçüde tamamlandığını açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında 10 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon konusunda kıran kırana geçen pazarlık konusunda detaylar netleşmeye başladı. Peki emeklililer kaç lira promosyon alacak? Emekliler maaş promosyonunu nasıl alınacak? Hangi bankalardan maaş promosyonu alınacak? İşte detaylar..

3 YIL İÇİN 500 LİRA PROMOSYON

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren maaş promosyonları konusunda pazarlık Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştiriliyor. İlk etapta 3 yıl için 200 lira ile başlayan başlayan pazarlığın 500 liraya kadar çıktığı, hükümetin ise bu rakamı 600 liraya çıkartmak istediği söyleniyor. Özel ve kamu bankalarıyla yapılacak sözleşme ile maaş promosyonu alınabilecek. 

Star’dan Ercan Baysal’ın haberine göre, Anlaşma sağlanması halinde herhangi bir banka 3 yıl için belirlenen rakamda emekliye ödemede bulunacak. Bu kapsamda taraflar arasında 3 yıllık sözleşme imzalanacak. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı düzenlemesinin detaylarını ise 65. Hükümet açıklayacak. Çalışma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre kıdem tazminatında AB modeli uygulanacak. Her çalışanın bir kıdem tazminatı hesabı olacak. Çalışanlar bu hesaptan var olan durumunu takip edebilecek. 

FON KURULABİLİR

1 Ocak 2017’den itibaren uygulanması planlanan yeni kıdem modelinde bir Fon kurulması üzerinde duruluyor. Fon ile amaç tüm çalışanların haklarını alabilmeleri ve işverenin de ani para çıkış riskiyle karşı karşıya kalmasının önlenmesi. Çalışanların, kendi isteğiyle ayrılsa bile tazminat alabileceği bir formül üzerinde çalışılıyor. Alınan bilgilere göre daha önce birikmiş kıdem tazminatları için de kazanılmış hakların kaybedilmemesi için bir formül geliştirilecek. Çalışanlar işverenleri ile anlaşma yoluna gidebilecek. Örneğin 10 yıllık kıdem tazminatı olan bir çalışan Fon’a geçmek istediğinde yüzde 70-80 birikmiş alacağıyla Fon’a geçebilecek.

EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenlemenin tamamlandığını belirtti. Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla düzenlenen sergi açılışında konuşan Soylu “Kamuoyuna sunmadığımız ama çalışma hayatı içinde bugüne kadar yaptığımız  ve gerek çalışanlarımızın, gerek işverenlerimizin kendi var olan durumlarını net ve iyi görebileceği bir çalışmayı bitirdik” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE KESİNTİ YOK  

Bakan Soylu, taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli personel olarak istihdamı için gerekli yasal düzenlemenin ne zaman yapılacağı sorusu üzerine, çalışmaların küçük bir detay dışında tamamlandığını açıkladı. Konuya ilişkin SGK, İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın çalışması sürüyor. Asgari ücretli çalışanların gelir vergisi kesintisi nedeniyle maaşlarının 1.300 liranın altına düşmesi endişesini yaşadığını belirten Soylu, asgari ücrette gelir vergisi kesintisi yapılmaması yönünde ağustosta toplantı yapılacağını söyledi.

KAYNAK : Haber7

Emekli Promosyonu Ne Kadar Hangi Bankalardan Alınacak?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin