Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır? 2024

Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emzirme ödeneği nasıl alınır? emzirme ödeneği nedir, süt parası nasıl alınır, emzirme ödeneği memur alabilir mi, emzirme ödeneği ne kadar verilir, süt parasından kimler yararlanır, emzirme ödeneği başvurusu nasıl ve nereye yapılır , SGK alakalı mevzuatı ve açıklamalar bu yazımızda derledik.

Emzirme ödeneği, annelere emzirme döneminde mali destek sağlamak amacıyla verilen bir ödüldür. Bu ödeneğin amacı, annelerin bebeklerini sağlıklı bir şekilde emzirmelerine ve çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmaktır. Emzirme ödeneği genellikle devlet tarafından verilir ve ödeme miktarı ve koşulları ülkeden ülkeye ve bazen bölgeden bölgeye değişebilir.

Emzirme ödeneği nasıl alınır?

Devletimiz, sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla halkımıza birçok sosyal yardım sağlamaktadır. Emzirme ödeneği nasıl alınır? (ya da halk arasında bilinen adı ile süt parası) bunlardan biridir. Bu yardım, doğum yapmış veya sigortalı olmayan (çalışmayan) kadınlara verilir ve doğum sonrası oluşan masrafların karşılanması için tasarlanmış bir nakit yardım türüdür.

Emzirme ödeneği kimlere verilir? Kimler alamaz?

Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?
Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır? 2024

Emzirme ödeneği ya da diğer adı ile süt parası, doğum yapan kadının sigortalı olması ya da olmamasına bakılmaksızın, doğum yapan erkeklere de ödenmektedir. Bu tür bir destek, doğum sonrası oluşan masrafların karşılanması için oluşturulmuş bir nakit yardımdır. Ancak kamu görevlisi olan kişilerin, kendi kurumları tarafından ödeme almaları nedeniyle emzirme ödeneği ödenmemektedir.

Emzirme ödeneği alma şartları nelerdir?

Emzirme ödeneği ya da diğer adıyla süt parası, sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması sonrasında sigortalı erkeğe verilen bir sosyal yardımdır. Bu ödeneğe hak kazanmak için, sigortalı kadın veya eşin doğum gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, sigortalının ya da sigortalı olmayan eşin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmiş olan kişiler, doğmuş olan çocuğun yaşıyor olması durumunda emzirme ödeneği alabilirler.

Emzirme ödeneği nasıl alınır? Başvurusu nasıl yapılır?

Emzirme ödeneği, önceden SGK’dan başvuru yapmak ve belgelerle birlikte sunmak gerekmeden, doğum sonrası doktorunuzun çocuğunuzun bilgilerini girmesi ile alınabilecek bir nakdi yardımdır. Bu işlem, doktorunuz tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir ve sizin ayrıca bir başvuru yapmanıza gerek yoktur.

Emzirme ödeneği ne kadardır?

Emzirme ödeneği miktarları yıllara göre ;

YIL YIL EMZİRME ÖDENEĞİ MİKTARI
2023 520 TL
2022 316 TL
2021 232 TL
2020 202 TL
2019 180 TL
2018 149 TL
2017 132 TL
2016 125 TL
2015 112 TL
2014 103 TL
2013  94,00 TL

Emzirme ödeneği (süt parası) sorgulama

Emzirme Odenegi Nasil Alinir 1

Artık emzirme ödeneği ödemelerinin durumunu öğrenmek için online bir yol mevcut. SGK tarafından sunulan E-Devlet platformu üzerinden emzirme ödeneği ödendi mi kontrol edilebilir. Bu işlem için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adresine giriş yapılması ve tarafınıza gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek olan ödemelerin görüntülenmesi yeterlidir. Ayrıca, Alo 170 telefon numarasından da emzirme ödeneği hakkında bilgi almak mümkündür.

Emzirme ödeneği emanete alındı ne demektir?

Emzirme ödeneği sorgulaması yaptığınızda bazı kişilerde “emanete alındı” ibaresi görülebilir. Bu durum, PTT’ye aktarılan ücretin 2 ay içinde çekilmemiş olmasından kaynaklanır. Bu durumda SGK’ya dilekçe yazarak, belirttiğiniz hesaba veya PTT’ye bu ücretin tekrar yatırılmasını talep etmeniz gerekir. Dilekçe verildikten sonra, ödemeniz kısa sürede tekrar çekilecektir.

Bu yazıda, emzirme ödeneği almak için nereye başvurulması gerektiği, Emzirme ödeneği nasıl alınır, kaç para alınacağı gibi konular hakkında detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Konu ile ilgili sorular, sorunlar veya görüşlerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin