Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2024

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fakirlik maaşı ne kadar? Fakirlik maaşı nasıl alınır? Fakirlik maaşı alma şartları nelerdir? Muhtaçlık maaşı ne kadardır? Fakirlik maaşı hangi bankaya yatırılır? Muhtaçlık maaşı almak nasıl alabilirim? Fakirlik maaşı ile ilgili hazırladığımız yazıda tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Devlet, durumu olmayan veya herhangi bir şekilde muhtaç durumdaki kimselerin konut, gıda ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını doğru bir şekilde giderebilmesi üzerine nakdi yarım, kıyafet yardımı ve gıda yardımı gibi birçok yardım kollarında destekte bulunmaktadır. Yardımlaşmalar sosyal devlet olma anlayışının bir gereğidir.  Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ifade edilen istatistiklere göre ülkemizde milyonlarca kişi açlık sınırının altında hayatlarına devam etmektedir. Bundan dolayı bu gelir durumlarında gıda ve konaklama gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktadırlar. Yaşanılan sıkıntıları ortadan kalmak isteyen Devlet, kişilere İŞKUR tarafından birçok iş kolunda iş imkânları vermektedir. Fakat bu sunulan imkânlardan faydalanamayan,  durumunun fenalığı devam eden kimselere de fakirlik maaşı verilmektedir.  Fakirlik maaşının halk arasında birkaç şekilde ifade edilmektedir. Halk arasında muhtaç aylığı veya yoksul maaşı da denilmektedir.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Fakirlik Maasi Ne Kadar Fakirlik Maasi Nasil Alinir 1 Wpp1701027098624
Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakir maaşı, bir sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir şekilde geliri veya devlet tarafından herhangi bir sebeple bağlanmış bir aylığı olmayan, mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olan veya kazancının fakirlik aylığı miktarını geçmemesi halinde fakirlik aylığı bağlanmaktadır. Taşınmaz mal sahiplerine veya araba gibi mal sahibi olanlara fakirlik aylığı verilmemektedir. Muhtaç aylığı alabilmek için aşağıdaki şartlardan en az birini taşımanız gerekmektedir:

  • En az %40 engellilik durumunun olması,
  • 65 yaşını geçmesine rağmen emekli olmamış olması,
  • 18 yaşını doldurmadan anne ve babasının olmaması,
  • Kişiyle ilgilenecek herhangi bir aile ferdinin bulunmaması

Şartlarından en az bir tanesini sağlayan kişiler Fakirlik maaşı almak için başvuru yapabilirler. Bun maddelerin yan ısıra vatandaşların;

  • Sosyal güvencelerinin bulunmaması,
  • Bir aylığının veya gelirinin bulunmaması,
  • Hakim kararı ile veya kanunla bakım altında güvenceye alınmamış olması,
  • Gelir elde edebilir taşınır veya taşınmaz malının olmaması veya olup elde edeceği gelirin muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

Fakirlik maaşı almak için müracaat edecek olan kişilerin bunları taşımaları gereken başka başvuru şartlarıdır. 2024 yılı fakirlik maaşı başvurusu nasıl ve nereden gerçekleştirilir?

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2024

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?
Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2024

Fakirlik aylığı almak için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Fakirlik aylığı başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bizzat başvuruyla veya posta aracılığıyla yapılabilmektedir. Fakirlik aylığı almak istiyorum diyen vatandaşlar, fakirlik aylığı başvuru formu ve engelliler için engel durumunu belirten sağlık heyet raporu olmak üzere iki adet belgeye ihtiyaç duyacaklardır. Sonrasındaki işlemse bu belgeler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılacak ve başvuru sonuç beklenmeye başlanır. Başvurusu olumlu neticelenen vatandaşlara her ay fakirlik aylığı ödenir. Fakirlik maaşı formuna içeriğin sonundaki bağlantıdan temin edebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

Fakirlik maaşı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Buna göre 2024 yılı itibariyle fakirlik maaşı alan kimselere her ay düzenli olarak 3.800,78 TL ödenmektedir.

Fakirlik Maasi Ne Kadar 2023 Yili Fakirlik Maasi Nasil Alinir 1

Muhtaç aylığı nereye, hangi bankaya yatırılır?

Muhtaç aylığı başvurusu yapmanızın ardından VGM kurumu tarafından aylık bağlanması karar verilen vatandaşların fakirlik aylığı yani muhtaç aylıkları şahıs adına açılacak olan PTT hesabına veya Ziraat Bankasında açılan hesaba yatacaktır.

Yazımızda fakirlik maaşı ne kadar, kaç lira, yaş sınırı var mı, hangi yollarla bağlanır, fakirlik maaşı almanın koşulları, fakirlik maaşı nasıl bağlanır, muhtaç aylığı maaşı için nereye başvurmalıyım, nasıl fakirlik aylığı alabilirim sorularına olabildiğince detaylı bilgileri derledik.

– BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ SORUMLULUK ALANINDAKİ İLLER VE İLETİŞİM BİLGİLERİ 

 – Muhtaç Aylığı (ENGELLİ) Başvuru Formları için tıklayınız…

 – Muhtaç Aylığı (YETİM) Başvuru Formları için tıklayınız…

 – Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetlerinden Yararlanmak İsteyenler için Aydınlatma Metni için tıklayınız

 – Engelli Muhtaç Aylığı Hizmeti için Sağlık Verisinin İşlenmesine ve Kullanılmasına Dair Açık Rıza Beyanı için tıklayınız

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin