Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir? 2024

Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merak edilen sorulardan biri de hangi bölümler psikoloji yüksek lisansı yapabilir sorusudur. Bunun için öncelikle hangi bölümü okuduğunuzda dikkat etmeli ve bununla ilgili yazmış olduğunuz yazımızı okuyarak bu bölümden mezun olup olmadığınıza bağlı olarak psikoloji yüksek lisansı yapıp yapamayacağımızı kararlaştırmanız olacaktır. 

Özellikle psikoloji birçok kişinin merak ettiği insanları ruh sağlığına inceleyen bilim dallarından biri olarak da karşımıza çıkar. Ruh sağlığımız birçok açıdan önemli noktalardan biri olarak düşünülmekle birlikte aynı zamanda hassasiyet gösterilmesi gereken noktalardan da biridir. 

Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilen Bölümler

Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir?
Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir? 2024

Özellikle devlet üniversitelerinde yüksek lisans psikoloji bölümü mezunları tarafından kabul edilmektedir. Ancak özel üniversitelerde hem psikoloji hem de psikolojik danışman ve rehberlik bölümü mezunları psikoloji alanında yüksek lisans yapma hakkına sahiptir. 

Bu bölümleri haricinde herhangi bir bölümün psikoloji alanında yüksek lisans yapabilmesi mümkün değildir. Bunun için bu bölümlerden mezun olunması şartı aranmakta ve buna bağlı olarak kriterler dikkate alınmaktadır. Özellikle psikoloji bölümünden mezun olanlar hem devlet Üniversitesinde hem de özel özel üniversitede yüksek lisans yapabilme hakkına sahiptir. Psikolojik danışmanların ise yalnızca özel üniversiteler tarafından psikolojiye yüksek lisansı yapma hakkı bulunmaktadır. 

Hangi bölümler psikoloji yüksek lisansı yapabilir?

Hangi Bolumler Psikoloji Yuksek Lisansi Yapabilir 1 Wpp1691042791845
Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir?

Bu alanda yüksek lisans yapmaya hak tanınan kişilerin özellikle psikoloji veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olması gerektiği dikkate alınan hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alandan mezun olan kişiler yüksek lisans programlarında özellikle bilimsel hazırlık derslerine tabi tutulurlar ve psikoloji alanında derinlemesine eğitim alırlar. 

Açık Öğretime Kayıt Olmak İçin Ne Gerekli?

Üniversitede Ders Programı Nasıl Elde Edilir?

Bu açıdan düşünüldüğünde oldukça önemli hususlardan biri olarak karşımızdaki çıkarken aynı zamanda birçok kişinin hassas bir şekilde dikkat etmesi gereken noktalardan biri olarak da düşünülebilir. Özellikle yüksek lisans programını yapabilmek için yukarıdaki 2 bölümden mezun olunması gerektiği şartı dikkate alınmalı ve buna bağlı olarak eksiksiz bir şekilde yönlendirilmelidir. Tüm bu süreçler dâhilinde psikoloji bölümü mezunu olanlar ve psikolojik danışmanlar bu alanda yüksek lisans yapma hakkına sahiptirler. Buna göre yüksek lisans programları planlanarak yapılabilir.

Hangi Bölümler Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabilir? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin