SGK İdari Para Cezası Tutarları Ne Kadar? 2023

Her yeni yıl için yapılan zamlarla doğru orantılı olarak SGK idari para cezalarında da değişiklik olduğu için 2023 yılı SGK idari para cezası tutarları ne kadar? Yayınlanmakta olan beyanname gereğince aylık asgari ücretin iki katını geçmeyecek şekilde idari para cezası uygulanır. Kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin yarısı tutarında olacak şekilde idari para cezası uygulanmaktadır.

İşyeri bildirgesini yasal süreler içinde kurumca belirlemiş şekle göre işverenler için idari para cezası kesilir. İşveren tarafından aylık olarak verilmesi gereken primler ödenmediğinde ceza uygulanır. İşyerine dair olan belge ve defterlerin ibraz edilmemesi halinde idari para cezası kesilir. İbraz süresi geçen defterler için de para cezası kesilmektedir. Her biri için ayrı şekilde para cezaları kesilmekte ve tutarları farklı olmaktadır. SGK idari para cezaları nedir? Konusunda işverenler için kesilen cezalar göz önünde bulundurulur.

SGK ve GSS Prim Güncellemeleri Nedir?

Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır?

Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır? Devlet Desteği

SGK İdari Para Cezası Nedir?

SGK idari para cezası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) belirli hükümlere uymayan kişi veya işletmelere verdiği bir tür yaptırımdır. SGK idari para cezası nedir? başlığımızda buna cevap vereceğiz. Hizmet akdi veya işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı gibi SGK ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda uygulanabilir.

İdari para cezası, cezai müeyyidelerin yanı sıra ayrıca gecikme faizi de içerebilir. Cezaların miktarı ihlalin ciddiyetine ve tekrarlanma durumuna göre değişebilir. Ayrıca, SGK’nın incelemeleri sonucunda tespit edilen hatalar veya eksiklikler için de idari para cezası uygulanabilir.

Sgk Idari Para Cezasi Tutarlari 1
Sgk İdari Para Cezası Tutarları Ne Kadar?

SGK İdari Para Cezaları Nasıl Ödenir?

SGK para cezaları SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar ile ödenmektedir. Bankaların internet şubeleri ya da kişiler tarafından gidilerek para cezaları ödenmektedir. Bu bankalar ise Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, PTT, Deniz Bank, Garanti Bankası, TEB, Yapı ve Kredi Bankasında para cezası ödenmektedir.

SGK para cezasının ödenmesi için kişilerin bu bankalara ödeme yapmaları mümkündür. Kişiler internet bankacılığından daha pratik şekilde bu ödemeleri yapabileceği gibi fiziki olarak da banka şubesinden işlemlerini halledebilir. SGK para cezaları nasıl ödenir? Konusunda bu bankalar aracılığıyla ödemeler yapılır.

SGK İdari Para Cezası Neden Gelir? 2023

Kişilere gelecek olan SGK para cezalarının çeşitli ve farklı sebepleri olabilir. Kanuna dayanarak uygulanmakta olan bu cezaların kurallara aykırı olması halinde kişilerin bu cezaları ödemeleri gerekir. İşe giriş bildirgesinin kanunun öngördüğü zamanda kuruma iletilmemesi, işyeri açılış bildirgesinin öngörülen sürede kuruma verilmemesi gibi sebepler para cezasını gerektirmektedir. Kişiler bu eksiklik ya da uygunsuzluk durumunda para cezalarını ödemektedir. SGK idari para cezası neden gelir? Konusunda kanuna aykırı olan her türlü durum göz önüne alınmaktadır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SGK ve GSS Prim Güncellemeleri Nedir? 2023