Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır? 2023

Almanya vatandaşlarının Almanya prim transferi alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Her ilde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun temsilcisi olan bir Sosyal Güvenlik Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca ikamet ettiğiniz bölgede Sosyal Güvenlik Merkezi yoksa İl Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Almanya, Türk vatandaşlarının dahil olduğu bu durumda prim iadesi yapan ülkelerden biridir. Almanya’dan prim iadesi almak isteyen kişiler, sosyal sigorta kurumu veya merkezi ile iletişime geçmelidir. Başvurunun değerlendirilmesinden sonra herhangi bir sebep varsa primi başvuru sahibine aktarılacaktır.

Almanya’da Sosyal Güvenlik Merkezleri prim iadelerinin yapıldığı yerlerdir. SGK aracılığıyla yapılan başvurularda hak sahibine PTT ve/veya banka şubesi aracılığıyla ödenir. SGK üzerinden yapılan başvurular uygun görüldüğü takdirde başvuru yolu ile ödeme alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Almanya’dan prim iadesi alacak kişilere bu iadeyi yapmaktadır. Ziraat Bankası ve PTT, SGK aracılığıyla hak sahibine aktarılması için kullanılmaktadır. Prim iadesi, kişinin banka hesabı olmasa dahi PTT şubesi aracılığıyla alınabilmektedir.

Almanya Prim İadesi Nedir?

Daha önce Almanya’yı ziyaret etmiş, orada çalışmış ve ekonomiye katkıda bulunmuş Türk vatandaşları için Almanya prim iadesi geçerlidir. Zamanında yapılan göçler nedeniyle, Almanya’ya giden, işgücüne katılan ve orada belirli bir süre sigortalı olarak çalışan Türkler geri ödeme almaya hak kazanıyor. Bunun için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir ve başvuru başarılı olursa Almanya’dan prim transferi alabilirsiniz. Almanya’da birikmiş primlerin iadesine hak kazanmak önemlidir. Sosyal güvenlik kurumu ile iletişime geçebilir.

Almanya Prim Transferi Nasıl Yapılır?

Almanya’dan prim transferi yapabilmek için yerine getirilmesi gereken birkaç şart vardır. Gerekli şartları sağlayan ve hak kazananlara prim transferi yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Almanya’dan gerekli prim transferinin doğrudan bir iletimini alır. Almanya ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Almanya’dan prim transferi yapılabilmesi için hak sahibinin Almanya’daki iş hayatına bakılması gerekmektedir.

Almanya Prim Transferi Iadesi Turkiyeye Nasil Alinir 1
Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır?

GSS Prim Borcu, GSS Borç Sorgulama

BAĞ-KUR Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir mi?

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2023 Yılı Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Almanya Prim İadesi Ne Kadar Sürer?

Almanya prim iadesi yaklaşık iki yıl sürer. Başvuru sahiplerinin prim iadelerini almadan önce bir süre beklemeleri gerekebilir çünkü bu her zaman hızlı bir süreç olmamaktadır. Ülkesine dönmeden önce Almanya’da çalışmış olan Türk vatandaşları tercih etmeleri halinde prim iadesi talep edebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bu başvurular yapılmaktadır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır? Devlet Desteği 2023