Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır? 2024

Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya vatandaşlarının Almanya prim transferi alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Her ilde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun temsilcisi olan bir Sosyal Güvenlik Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca ikamet ettiğiniz bölgede Sosyal Güvenlik Merkezi yoksa İl Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Almanya, Türk vatandaşlarının dahil olduğu bu durumda prim iadesi yapan ülkelerden biridir. Almanya prim iadesi almak isteyen kişiler, sosyal sigorta kurumu veya merkezi ile iletişime geçmelidir. Başvurunun değerlendirilmesinden sonra herhangi bir sebep varsa primi başvuru sahibine aktarılacaktır.

Almanya’da Sosyal Güvenlik Merkezleri prim iadelerinin yapıldığı yerlerdir. SGK aracılığıyla yapılan başvurularda hak sahibine PTT ve/veya banka şubesi aracılığıyla ödenir. SGK üzerinden yapılan başvurular uygun görüldüğü takdirde başvuru yolu ile ödeme alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Almanya’dan prim iadesi alacak kişilere bu iadeyi yapmaktadır. Ziraat Bankası ve PTT, SGK aracılığıyla hak sahibine aktarılması için kullanılmaktadır. Prim iadesi, kişinin banka hesabı olmasa dahi PTT şubesi aracılığıyla alınabilmektedir.

Almanya Fırsat Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Prim İadesi Nedir?

Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır?
Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır? 2024

Daha önce Almanya’yı ziyaret etmiş, orada çalışmış ve ekonomiye katkıda bulunmuş Türk vatandaşları için Almanya prim iadesi geçerlidir. Zamanında yapılan göçler nedeniyle, Almanya’ya giden, işgücüne katılan ve orada belirli bir süre sigortalı olarak çalışan Türkler geri ödeme almaya hak kazanıyor. Bunun için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir ve başvuru başarılı olursa Almanya’dan prim transferi alabilirsiniz. Almanya’da birikmiş primlerin iadesine hak kazanmak önemlidir. Sosyal güvenlik kurumu ile iletişime geçebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya’dan prim iadesi nasıl alınır?

Almanya’da prim iadesi için genellikle vergi beyannameleri kullanılır. Vergi beyannameleri, kişisel kazançlarınızın ve giderlerinizin yanı sıra prim ödemelerinizin de belgesidir.
Eğer prim iadesi almak istiyorsanız, öncelikle Almanya’da sosyal güvenlik kurumuna (Krankenkasse) bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Prim iadesi talebinde bulunmadan önce, prim ödemelerinizin doğru bir şekilde yapıldığından ve primlerinizin yasalara uygun olduğundan emin olun.
Prim iadesi almak için gereken belgeler ve süreç, kişinin çalışma durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, en doğru ve güncel bilgiyi almak için, sosyal güvenlik kurumunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Türkiye’deki sigorta primi Almanya’da geçerli mi?

Hayır, Türkiye’deki sigorta primi Almanya’da geçerli değildir. Almanya’da sigorta primleri, Almanya’da kayıtlı olan sosyal güvenlik kurumuna ödenir ve sadece Almanya’da çalışanlar tarafından ödenir.
Almanya’da çalışan bir Türk vatandaşı, Almanya’da kayıtlı bir sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmak zorundadır ve bu kuruma prim ödemeleri yapmakla yükümlüdür. Türkiye’deki prim ödemeleri, Almanya’da yapılan prim ödemelerine karşılık gelmez ve Almanya’daki sosyal güvenlik sistemine dahil olmayı sağlamaz.
Ancak, Türkiye ve Almanya arasında bir sosyal güvenlik anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşma kapsamında, Türkiye’de prim ödemiş olan bir kişi, belirli şartları sağladığı takdirde, Almanya’da sosyal güvenlik hizmetleri alabilir. Bu şartlar ve detaylı bilgi için, Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumu veya Almanya’daki sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız önerilir.

Sigorta prim paramı nasıl alabilirim?

Sigorta primi geri ödemesi almak için, öncelikle ilgili sigorta kurumuna başvurmanız gerekir. Başvuru işlemleri, ülkeye ve sigorta türüne göre değişiklik gösterebilir.
Örneğin, Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigorta primlerinizin geri ödemesi için, öncelikle prim borcunuzun olmadığından emin olmalısınız. Borcunuz varsa, öncelikle bu borçları ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra, prim iadesi talep formunu doldurarak, istenen belgeleri hazırlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunabilirsiniz.
Benzer şekilde, Almanya’da sigorta primi geri ödemesi almak istiyorsanız, Almanya’daki sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler ve işlem süreci, kuruma ve sigorta türüne göre değişebilir.
Sigorta primi geri ödemesi işlemleri, genellikle birkaç hafta ila birkaç ay arasında değişen sürelerde sonuçlanabilir. Başvurunuzun sonucunu öğrenmek için, ilgili sigorta kurumuyla iletişime geçmeniz önerilir.

Almanya’da aylık sigorta primi ne kadar?

Almanya’da aylık sigorta primi, kişinin çalışma durumuna, sigorta türüne ve kazancına bağlı olarak değişebilir. Almanya’da çalışanların ödediği sigorta primleri, sosyal güvenlik sisteminin finansmanını sağlamak için kullanılır ve sağlık, emeklilik, işsizlik sigortalarını kapsar.
2022 yılı itibariyle, Almanya’da işçilerin aylık sağlık sigortası primi en düşük 114,09 Euro, en yüksek ise 1.454,28 Euro’dur. Emeklilik sigortası primi ise brüt kazanca bağlı olarak değişir ve en düşük oranı %18,6, en yüksek oranı ise %24,7’dir.
Ancak, bu rakamlar net değildir ve kişinin kazancına göre vergi indirimi ve diğer faktörlerle değişebilir. Sigorta primleri hakkında daha detaylı bilgi almak için, çalıştığınız şirketin insan kaynakları departmanı veya sosyal güvenlik kurumuyla iletişime geçmeniz önerilir.

Almanya Prim Transferi Nasıl Yapılır?

Almanya prim transferi yapabilmek için yerine getirilmesi gereken birkaç şart vardır. Gerekli şartları sağlayan ve hak kazananlara prim transferi yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Almanya’dan gerekli prim transferinin doğrudan bir iletimini alır. Almanya ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Almanya’dan prim transferi yapılabilmesi için hak sahibinin Almanya’daki iş hayatına bakılması gerekmektedir.

6907 Nitelik Kodu Nedir? 6907 Özel Şart Nedir?

Almanya Prim Transferi Iadesi Turkiyeye Nasil Alinir 1
Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır?

GSS Prim Borcu, GSS Borç Sorgulama

BAĞ-KUR Borcu Bulunanlar Ücretsiz Muayene Olabilir mi?

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2023 Yılı Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Almanya Prim İadesi Ne Kadar Sürer?

Almanya prim iadesi yaklaşık iki yıl sürer. Başvuru sahiplerinin prim iadelerini almadan önce bir süre beklemeleri gerekebilir çünkü bu her zaman hızlı bir süreç olmamaktadır. Ülkesine dönmeden önce Almanya’da çalışmış olan Türk vatandaşları tercih etmeleri halinde Almanya prim iadesi talep edebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bu başvurular yapılmaktadır.

Almanya Prim Transferi (İadesi) Türkiye’ye Nasıl Alınır? 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir