Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorunlu olan trafik sigortası tazminat ödemesi birçok sigorta türünden farklı olduğu için trafik sigortası nedir? Konusunda kişilerin bilgi sahibi olması gerekir. Kaza olması durumunda sigortalının kendisinde ve aracında oluşabilecek olan hasarlar için güvence oluşmamaktadır. Trafik sigortası sigortalı olan aracın neden olduğu kazalarda zarara uğramakta olan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapmaktadır. Yani trafik kazası olması durumunda taraflar yüzde kaç oranında kusurlu ise buna göre karşı tarafın hasarını ödemektedir.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası kapsamında tazminat hesaplaması yapılırken tazminat tutarının belirlenmesinde kusurun önemi yüksek olmaktadır. Çünkü kusur alınacak olan tazminat tutarını otomatik olarak düşürür ve yükseltir. Kusur oranına ek olarak tazminat tutarının hesaplanmasında trafik kazasından dolayı ölen ya da sakat kalan kişi önemlidir. Yani mağdur olan kişinin yaşı, maaşı, sakatlık oranı ve sigorta tarafından belirlenmiş olan poliçe gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Güvenlik Korucuları Sigorta Şartları Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları

Trafik kazası tazminatı nasıl hesaplanır? Konusunda kişilerin bu belirleyici olan faktörleri bilmesi gerekir. Yetkili mercilerin belirlemesi haricinde hiç kimsenin tazminat hesaplaması yapmadı uygun olmaz. Bu yüzden yetkili olan kişiler tarafından trafik tazminatının hesaplanması gerekir.

Trafik Sigortasi Tazminat Odemesi 1
Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Tazminatı Kaç Günde Ödenir?

Herhangi bir hasarın olması durumunda sigorta teminatı kapsamındaki tazminatın en kısa süre içinde ödenmesi adına sigorta şirketine gidilmesi gerekir. Ya da ekspere hasarın doğrudan ulaştırılması gerekir. Zarara uğramış olan kişi kazaya ait olan belgeleri sigorta şirketine ilettiği andan sonra 8 gün içinde tazminatın ödenmesi gerekmektedir. Trafik sigortası tazminatı kaç günde ödenir? Konusunda bu iş gününü dikkate almak gerekir.

Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır? Devlet Desteği

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Cezası Nedir?

Kişilerin kaza yapması halinde hastaneye gidilmesi gereken durumlarda ise sağlık giderlerinin kim tarafından karşılanacağı önem arz eder. Sağlık giderlerini sigorta şirketleri yerine SGK ödemektedir. Kişilerin genel sağlık sigortasının olup olmadığına bakılmaksızın SGK bu sağlık hizmeti masraflarını karşılar. Kişinin T.C vatandaşı olup olmaması, sigortasının olup olmaması ve hastane niteliği önemli olmamaktadır. Bu yüzden trafik kazasında hastane masraflarını kim karşılar? Konusunda SGK kişilere destek verir.

Sık Sorulan Sorular

Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin